Fullbordar svepningen – svenskarna klara för AHL-final
Charlotte Checkers och lagets svenskar Rasmus Asplund, Wilmer Skoog och Tobias Björnfot är i AHL-final.
I natt fullbordade Charlotte svepningen av Laval Rocket efter ett sent avgörande.

Foto: Alamy
För andra gången i klubbens AHL-historia är Charlotte Checkers i final i Calder Cup.
I natt säkrade klubben sin plats i finalen efter att man fullbordat svepningen av Laval Rocket med 4–0 i matcher sedan den tidigare supertalangen Jesse Puljujärvi avgjort matchen med sitt 3–2-mål med drygt två minuter kvar att spela av den tredje perioden.
Målet föranleddes av ett missförstånd mellan Laval-backen Zack Hayes och målvakten Jacob Fowler, som gjorde att Puljujärvi fick öppet mål att avgöra matchen i.
Tre svenskar i laget
I Charlotte återfinns tre svenska spelare i form av Rasmus Asplund, Wilmer Skoog och Tobias Björnfot. Björnfot noterades för en assist i nattens match, medan Skoog och Asplund lämnade isen utan poäng. Asplund och Björnfot har gjort sju poäng vardera i slutspelet, medan Skoog står noterad för sex poäng för Charlotte.
Förlusten innebär att säsongen är över för Laval-svenskarna Adam Engström och Gustav Lindström, där den sistnämnde mycket väl kan ha gjort sin sista match i klubben då han till nästa säsong uppges vara klar för Djurgården. Engström, å sin sida, har ett år kvar på sitt kontrakt med Montréal Canadiens.
Vann AHL-titeln 2019
I finalen väntar antingen Abbotsford, med Linus Karlsson, Jonathan Lekkerimäki och Vilmer Alriksson i laget, eller Texas som har svenske Magnus Hellberg i målet.
För Charlotte blir detta klubbens andra final sedan intåget i AHL 2011, då man 2019 tog sig hela vägen till final och vann Calder Cup-mästerskapet efter finalvinst mot Chicago Wolves. I mästarlaget fanns bland andra den nuvarande Luleå-backen Jesper Sellgren samt den nuvarande NHL-stjärnan Martin Necas.
Den här artikeln handlar om: