Abbott om en framtid i NHL: ”Fått frågan några gånger”
Cam och Chris Abbott jobbar återigen i samma organisation, men 130 mil ifrån varandra.
Nu berättar Cam Abbott om tankarna kring att jobba i Carolina Hurricanes i framtiden.
– Jag har fått den frågan några gånger. Jag kan inte säga att det är något som driver mig just nu. Det kanske utvecklas så, vi får se om den ambitionen växer, säger han till Helsingborgs Dagblad.

I Rögle var bröderna Abbott närmast en institution över många år.
Men AHL– och NHL-livet tog Chris och Cam Abbott tillbaka till Nordamerika. Efter nästan två decennier i Sverige bor nu tränaren i Chicago, där han är tränare för Chicago Wolves.
Farmarlaget till Carolina Hurricanes, där brodern Chris Abbott är vice president för scoutingavdelningen.
När det nu snart blir dags för en ny säsong med Chicago Wolves, ser han till att flytta frun Malin och deras tre barn till Chicago.
– Det fungerar för vissa att leva åtskilt, men jag tror inte att vi kommer gå den vägen igen. Att vara borta så länge innebar utmaningar, men vi tog oss igenom det och nu är vi glada att göra äventyret tillsammans, säger han till HD.
”Det kanske utvecklas så”
Rent hierarkiskt verkar vägen till brodern och hans NHL-lag Hurricanes inte så lång, vad det verkar. Men med två år på kontraktet är det inget han funderar på just nu.
– Det finns ingen sådan plan. För mig har det alltid handlat om att vara där man är och göra sitt bästa. Det är en stor utmaning i sig. Framtiden får ta hand om sig själv.
NHL är inget som han funderar på i dagsläget, trots att han har haft möjligheten tidigare.
– Jag har fått den frågan några gånger. Jag kan inte säga att det är något som driver mig just nu. Det kanske utvecklas så, vi får se om den ambitionen växer.
Den här artikeln handlar om: