Alieu Moldal Bah stängs av – missar måstematchen

Följ HockeySverige på

Google news

Brynäs JVM-forward Alieu Moldal Bah missar eftermiddagens måstematch mot Schweiz. Detta efter att den norske forwarden stängts av för en huvudtackling i gårdagens möte med Slovakien.

Norge måste besegra Schweiz under lördagseftermiddagen för att hålla hoppet om att undvika kval till B-turneringen vid liv. Norrmännen kommer dock tvingas att göra det utan Brynäs-forwarden Alieu Moldal Bah i laget.

Via sin hemsida meddelar IIHF att Moldal Bah stängts av i dagens match till följd av den huvudtackling han delade ut på Slovakiens Milan Pisoja halvvägs genom gårdagens möte lagen emellan.

 

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Fick två minuters utvisning i matchen

Enligt IIHF:s disciplinnämnd lämnade Moldal Bahs skridskor isen, samtidigt som han träffade motståndarspelaren i huvudet med sin tackling och bedömer att tacklingen ska rendera i en matchs avstängning. Bah fick två minuters utvisning för charging under matchens gång.

Både Norge och Schweiz har lämnat sina matcher i årets JVM-turnering utan poäng. Norge har emellertid en match mer spelad än Schweiz, vilket gör att en seger i dagens match i Frölundaborg är ett måste för norrmännen.

Alieu Moldal Bah är sedan säsongen 2021/22 hemmahörande i Brynäs juniororganisation, där han den här säsongen stått för tio poäng (5+5) på 24 matcher i J20 Nationell.

Mötet mellan Norge och Schweiz har nedsläpp klockan 17:00.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

TV: Isac Born om Henrik Lundqvist-hyllningen: ”Supermäktigt”

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: