Så ser Tre Kronors VM-grupp ut nästa år

Följ HockeySverige på

Google news

VM 2021 blev ett stort fiasko för Tre Kronor. 
Men nästa år är det chans till revansch för Sverige då VM spelas i Finland – och nu är det klart vilka de får möta i gruppspelet. 

Hockey-VM i Lettland blev ett gigantiskt misslyckande för Sverige då Tre Kronor åkte ut redan i gruppspelet och gjorde sitt sämsta VM sedan 1937. 

Nästa år är det dock nya tag för de blågula som ska resa till Finland för hockey-VM 2022. 

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Under söndagskvällen, efter VM-finalen mellan Kanada och Finland, blev det klart vilka lag som Sverige kommer att ställas mot i gruppspelet nästa år. 

Tre Kronor hamnar i grupp B som ska spela i Tammerfors och där kommer de att möta Finland, USA, Tjeckien, Lettland, Norge, Belarus och Storbritannien. 

I Grupp A, som kommer att spela i Helsingfors, återfinns Kanada, Ryssland, Tyskland, Schweiz, Slovakien, Danmark, Kazakstan och Italien. 

Ett mer exakt spelschema med datum och tider för hockey-VM 2022 är ännu inte fastställt.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

TV: Pilgrimsfärd med Warg och Bodin i Studio Oddset

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: