Stjärnan kan återvända till HV71: ”Har avtal med oss”

Följ HockeySverige på

Google news

”Jag börjar varje morgon med EP” – hockeyvärldens mest nedladdade app just nu

Osäkerheten kring nästa års NHL-säsong skapar vissa frågetecken för SHL. 
Bland annat för Linus Sandin och HV71 då forwarden fortfarande kontrakt med klubben över nästa säsong trots nyskrivet NHL-avtal och kan återvända till SHL om NHL-säsongen skjuts upp.
– Det är klart att det skulle kunna vara intressant för oss att ha Linus i laget under hösten, säger sportchef Johan Hult till JP

Flera SHL-sportchefer sitter förmodligen och följer situationen i NHL väldigt noggrant just nu, speciellt för att se när nästa NHL-säsong börjar. 

Om NHL:s plan för Stanley Cup-slutspelet går igenom kommer den nuvarande säsongen hålla på till hösten och därför kommer nästa säsong inte kunna inledas i oktober som planerat utan får skjutas upp. 

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Det sätter vissa svenskar i en speciell sits. 
Flera av SHL-spelarna som skrev NHL-kontrakt i våras har nämligen fortfarande kvar sina gällande SHL-kontrakt och skulle kunna återvända till Sverige ifall säsongen i Nordamerika senareläggs. 

En av dessa är Linus Sandin som skrev på för Philadelphia Flyers. HV71 berättar nu att man är angelägna om att plocka tillbaka den målfarlige forwarden.

– Ja, tekniskt sett så har han ju ett avtal med oss och det är klart att det skulle kunna vara intressant för oss att ha Linus i laget under hösten. Men jag vill egentligen ha lite klarare former innan det går att säga något om detta, säger HV:s sportchef Johan Hult till Jönköpings-Posten och fortsätter:
– Det är ju så mycket som är oklart just nu. Det har talats om att nästa NHL-säsong ska dra i gång vid årsskiftet men där är inget bestämt. I så fall skulle det kunna bli aktuellt att de här spelarna spelar i SHL tre månader under hösten.

VILL LÅNA STJÄRNAN ÖVER HELA SÄSONGEN

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Linus Sandin var en av hela SHL:s bästa målskyttar den gånga säsongen då han sköt 19 mål vilket var tredje bäst i ligan. Hans 36 poäng var även bäst bland HV:s forwards. 

Enligt Johan Hult vore det dock mer intressant för HV71 att försöka låna in Sandin över hela nästa säsong. 

– Det skulle vara en bättre lösning för oss. Och att spelaren sedan kan åka över efter avslutad SHL-säsong, då det fortfarande kan vara rätt mycket kvar av säsongen där borta. Om NHL kommer i gång vid årskiftet kan jag tänka mig att man håller på en bra bit in på sommaren även om det blir ett komprimerat spelprogram, säger Hult.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

TV: NHL-spelarnas oro – över den planerade återstarten

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: