Beskedet: Svenske målvakten bryter avtalet
Det blir ingen fortsättning i österrikiska Graz för Jonas Gunnarsson.
Målvakten och klubben har enats om att bryta avtalet.

Foto: APA Picture Desk/Alamy
Jonas Gunnarsson hade ett år kvar på sitt avtal med österrikiska Graz 99ers. Någon fortsättning i klubben blir det dock inte för den tidigare SHL-målvakten.
Via sin hemsida meddelar Graz att parterna enats om att bryta kontraktet.
Har spelat över 200 SHL-matcher
Den 33-årige målvakten anslöt till Graz från finska Ilves inför förra säsongen och vaktade kassen i 37 grundseriematcher och sex slutspelsmatcher. På dessa matcher noterades han för en räddningsprocent på 90,9 respektive 87,0 procent. Gunnarsson har tidigare spelat SHL-hockey med HV71 och Malmö och har även en match med Tre Kronor på meritlistan. Totalt har 33-åringen samlat på sig 205 SHL-matcher under sin karriär.
Graz har sedan tidigare gjort klart med en målvaktsförstärkning i form av Maxime Lagacé från Färjestad inför den kommande säsongen.
Source: Jonas Gunnarsson @ Elite Prospects
Den här artikeln handlar om: