Eklund om skräckskadan: ”Klart att jag blev rädd”
Det blir inget VM-spel för William Eklund.
Skärskadan i helgens match mot Tjeckien sätter stopp för San Jose-forwarden.
– Jag fick många tankar i huvudet direkt och klart att jag blev rädd, berättar William Eklund för hockeysverige.se.
"Jag börjar varje morgon med EP" – hockeyvärldens mest nedladdade app just nu

Foto: Alamy & Bildbyrån
Förväntningarna på William Eklund inför VM på hans hemmaplan, Avicii Arena, var stora.
Efter att skurit upp handleden i Tre Kronors match mot Tjeckien i lördags står det dock klart att det inte blir något spel i VM för 22-åringen.
– Det var en olyckshändelse som man inte riktigt vill se i hockey, men det hände och är tråkigt såklart. Jag fick många tankar i huvudet direkt och klart att jag blev rädd, berättar William Eklund för hockeysverige.se.
Han förstod tidigt att det inte skulle bli något VM-spel för honom.
– Ganska fort när jag varit på sjukhuset. Även igår då jag var nere med Sverige förstod jag det.
Kommer börja använda skydd
William Eklund menar också att han hade tur i oturen att det inte blev värre än vad det nu blev.
– Jag har ingen direkt siffra på hur många stygn det blev, men det är en skada som skett i handleden och som jag inte vill gå in på för mycket.
– Det finns en bra anledning till att använda allt som går för att skydda för skärsår. Jag är också väldigt tacksam att det inte blev värre.
Hade du handledsskydd?
– Nej, men det kommer jag använda framöver.
Vilka förväntningar hade du på VM-turneringen?
– Sjukt stora både på mig själv och lagets. Det var tråkigt, men återigen kunde det varit mycket värre, så på något sätt känner jag mig lite blandad i det här. Nu önskar jag bara laget lycka till och vinn guld.

Kommer följa VM på plats
William Eklund ser också att Sverige har goda möjligheter att gå hela vägen.
– Killarna kan gå hela vägen. Laget har allt som krävs för att gå hela vägen. Det vore svinkul om dom kunde göra det. Jag önskar verkligen det.
Du bor inte alls långt ifrån Avicii Arena, hur kommer du själv följa VM?
– På plats vissa matcher. Andra matcher kanske det inte blir på plats, men jag kommer i alla fall följa alla matcher på något sätt, avslutar en både besviken och tacksam William Eklund.
Den här artikeln handlar om: