Uppgifter: Återvänder till SHL-klubben
Mikael Håkanson har ett utgående kontrakt med Bern.
Nu uppger Corren att 50-åringen återvänder till Linköping till nästa säsong.
![](https://hockeysverige.se/wp-content/uploads/2025/02/1043019201-1024x658.webp)
Foto: Pius Koller/Imago/Bildbyrån
Enligt Corren kommer Mikael Håkansson att återvända till sin tidigare klubb Linköping nästa säsong.
Tidningen rapporterar att tränaren är överens att Håkansson återvänder till klubben som assisterande tränare. Samtidigt har Corren inte några uppgifter på att ett kontrakt ska vara påskrivet.
Har spelat över 400 SHL-matcher för LHC
Sedan tidigare har Expressen avslöjat att Södertäljes assisterande tränare Mattias Zackrisson är klar för Linköping som assisterande tränare. Även Moras målvaktstränare Karl Malmquist ska, enligt Aftonbladet, vara klar för LHC till nästa säsong.
Båda de nuvarande assisterande tränarna Jeff Jakobs och Pär Arlbrandt har utgående kontrakt med Linköping och ingen av dem väntas bli kvar, rapporterar Corren. Enligt Aftonbladet ska det finnas intresse för Jakobs från schweiziska Zug och Biel inför nästa säsong.
Mikael Håkanson spelade i Linköping mellan 2002 och 2012, där han samlade på sig 433 SHL-matcher med klubben. Som tränare har 50-åringen varit verksam i Djurgården mellan 215 och 2021, innan han anslöt till Bern inför säsongen 2021/22.
Den här artikeln handlar om: