Old School â Daladerbyspecial
Fyra profiler om Mora â Leksand
Högintressant kvalseriederby vÀntar senare i eftermiddag i Dalarna mellan Mora och Leksand och dÄ har Ronnie Johansson pratat med nÄgra gamla profiler i de respektive klubbarna om den historiska rivaliteten om deras tankar inför dagens match.
Leksand möter Mora IK i Ejendals Arena ikvÀll och vi vÄgar pÄstÄ att större delen av Dalarna kommer att följa matchen pÄ plats eller via media. Första gÄngen lagen möttes var 16 januari, 1938 dÄ Leksand vann med 11-0 efter fyra perioders spel. Riktigt sÄ stora siffror blir det nog inte ikvÀll.
Daladerbyna vÀcker mÄnga heta kÀnslor och för att fÄ kÀnna av stÀmningen sÄ sökte hockeysverige.se upp fyra legender som alla spelat mÄnga derbymatcher och som kan förmedla till oss lite av kÀnslorna som matcherna mellan Mora och Leksand framkallar.
Dom fyra Àr Thommy Abrahamsson, 13 sÀsonger i Leksand, 133 A-landskamper som har spelat ett OS och fem VM och bor numera pÄ vÀstkusten i Kungshamn. Debuterade i Leksand 1965 och spelade Àven för Falu GIF (Moderklubben), New England Whalers, Hartford Whalers, Binghampton Whalers och TimrÄ IK.
Christer Abris (bytte för nÄgot Är sedan namn frÄn Abrahamsson till Abris), 16 sÀsonger i Leksand, 106 A-landskamper, ett OS och fem VM Àven han och bor fortfarande i Leksand. Debuterade i Leksand 1965 och spelade Àven för Falu GIF (Moderklubb) och New England Whalers.
Hans Hansson, 16 sÀsonger i Mora IK, 25 A-landskamper, ett OS. Bor fortfarande i Mora. Debuterade i Mora 1967, kom frÄn MorgÄrdshammars IF.
Mats Lind, Fyra sĂ€songer i Mora IK, 51 A-landskamper, ett OS och tvĂ„ VM. Bor i Göteborg. Debuterade i Mora 1966. Spelade Ă€ven i Orsa IK (Moderklubb), Ărebro IK, Winnipeg Jets och VĂ€stra Frölunda IF/HC
Vad Ă€r era starkaste ÂdaladerbyÂ-minnen?
Thommy Abrahamsson  Oj det Ă€r sĂ„ mĂ„ngaÂ
du vet derbymatcherna mot Mora betydde sÄ oerhört mycket för oss spelare sÄ varje ny match var som ett mindre krig.
Christer Abris  Det Àr sÄ mÄnga som du sÀkert förstÄr. Det var en helt annan rivalitet förr Àven om vi var bÀsta vÀnner i landslaget. Det blir sÄdan uppviglad stÀmning bland folket som bor i Leksand och Mora som vi spelare rycks med i. Men det man tÀnker pÄ i första hand Àr mycket folk, kort resa och fantastiskt roliga matcher.
Hasse Hansson  Det Àr en svÄr frÄga som det Àr ganska mÄnga Är sedan jag spelade sjÀlv, men det man minns bÀst Àr den fantastiska stÀmningen som var kring planen dÄ vi spelade.
Mats Lind  Jag vet inte om jag klarar av att sortera upp alla fantastiska derby minnen haha Men det har alltid varit speciellt att möta Leksand och tidigare var Mora lite lillebror, men numera sÄ har Leksand tagit över den rollen.
Varför finns den hÀr rivaliteten mellan Leksand och Mora och Àr den sÄ allvarlig som mÄnga vill göra gÀllande mellan er spelare?
Thommy Abrahamsson  Det har alltid funnits en rivalitet mellan Mora och Leksand pĂ„ planen. Man skulle Âfan inte komma ner till oss i Leksand eller upp till Mora och tro man skulle vinna nĂ„gra enkla poĂ€ng inte. Fast nĂ€r vi sedan trĂ€ffades i landslaget eller utanför planen sĂ„ var vi bĂ€sta vĂ€nner igen.
Christer Abris  Mellan oss spelare Àr det egentligen inga problem men sjÀlvklart handlar det vÀldigt mycket om prestige. Inget ont om Mora, men Leksand har alltid varit lite av folkets lag medan Mora alltid förr ville slÄ just oss av den anledningen.
Hasse Hansson  Det Àr hÀrligt att det finns kÀnslor pÄ lÀktarna men
|
|
Foto:
Hasse Hansson. |
inte fanns det nĂ„gra problem mellan oss spelare utan i till exempel landslaget var det inga problem mellan oss precis som ÂAbrisarna sĂ€ger utan vi var goda vĂ€nner vid sidan om.
Mats Lind  Det Àr vÀl mest ortsborna som kÀnt den mesta rivaliteten som det förresten Àr vid alla dom hÀr sÄ kallade geografiska derbyna. Men jag upplevde aldrig att det fanns nÄgra problem mellan oss spelare och jag spelade ihop med bland andra Thommy och Christer i landslaget och mellan oss fanns det inga problem.
Vem Àr i dina ögon den bÀsta Mora respektive Leksands spelare genom alla tider?
Thommy Abrahamsson  I MoraÂ
ja dom hade en del bra killar men jag tror att Hasse Hansson Ă€r den bĂ€sta som spelat dĂ€r. I Leksand finns det hur mĂ„nga som helst hahaÂ
men jag drar till med Nisse Nilsson.
Christer Abris  ÂSigge Bröms i Mora som kom frĂ„n Leksand haha SkĂ€mt Ă„sido sĂ„ har ÂStrimma Svedberg spelat dĂ€r, mĂ„lvakten Bengt-Ă ke Gustavsson, Hasse som Thommy nĂ€mner med flera. I Leksand finns det hur mĂ„nga som helst att nĂ€mna och det Ă€r fel att peka ut nĂ„gon som den bĂ€sta för dĂ„ kanske jag glömt nĂ„gon. Men Ă ke Lassas var med frĂ„n början, Vilgot Larsson var en fantastiskt bra back sen har du Mats Ă hlberg, Dan Söderström, ÂSigge Bröms, Nisse NilssonÂ
Hasse Hansson  Leksand har haft mĂ„nga bra spelare genom Ă„ren men jag sĂ€ger Mats Ă hlberg sĂ„ ligger jag i alla fall bra till hos honom ha ha I Mora sĂ„ var ÂLill-Strimma en stor spelare Ă€ven om han inte var hĂ€r sĂ„ lĂ€nge.
Mats Lind  Det Ă€r sĂ„ olika förutsĂ€ttningar i dom olika generationerna men i Mora vill jag nog sĂ€ga att Marian Hossa kanske Ă€r den största talangen och han har Ă€ven visat i NHL att han hĂ„ller mycket hög klass. I Leksand Ă€r det vĂ€rre som dom haft sĂ„ mĂ„nga bra landslagsspelare men Nisse Nilsson, ÂDubbel-NisseÂ, var en jĂ€ttestor spelare och en legend som var fantastiskt bra bĂ„de i Leksand och i landslaget.
Hur tycker du Mora respektive Leksand har skött sig sÄ hÀr lÄngt i kvalserien?
Thommy Abrahamsson  Jag tycker Mora har gjort det riktigt bra med tanke pÄ dom knappa ekonomiska möjligheterna som man haft. Vad det gÀller Leksand sÄ hade jag nog trott dom skulle ha vunnit dom fyra inledande matcherna med tanke pÄ vilken satsning man gör, men det Àr tydligen inte alldeles enkelt att ta sig upp igen till elitserien oavsett hur hÄrt man satsar.
Christer Abris  Man kan tycka att det ska vara enkelt att komma ner och vinna enkelt I kvalserien nÀr man spelat 55 matcher I elitserien fast det Àr psykologiskt ganska svÄrt. DÄ Àr det lÀttare att, som Leksand, komma underifrÄn och slÄ lagen frÄn elitserien Àn tvÀrtom. Jag tycker det Àr en klar fördel för Leksand vad det gÀller spel i elitserien kommande sÀsong.
Hasse Hansson  Vi hade vÀl hoppats att Mora skulle ha haft nÄgon poÀng ytterligare men det var lite struligt pÄ isen nere i Malmö till och frÄn och i matchen mot BrynÀs hade vi svÄrt att göra mÄl trots att vi lÄnga stunder spelade ut dom.
Mats Lind  Mora tycker jag har gjort det riktigt bra medan Leksand har varit en liten besvikelse sÄ hÀr lÄngt. Rögle och VÀsterÄs kÀnns lite borta vad det gÀller spel i elitserien kommande sÀsong och BrynÀs verkar ta ena platsen. Men sen Àr det vÀldigt jÀmt mellan Mora, Leksand och Malmö dÀr jag tror att Mora Àr det stabilaste laget och fixar andra platsen.
Vem i respektive lag har varit dom stora stjÀrnorna under Äret?
Thommy Abrahamsson  Det Àr sÄ mÄnga men Janne Huokko gillar
|
|
Foto: BildbyrÄn
Mikael Karlberg kan jubla över att Leksands elitseriehoppp lever. |
jag. I Mora tycker jag Tomas Skogs, som Àr en egen Moraprodukt, varit riktigt bra.
Christer Abris  Det Àr alltid viktigt med bra mÄlvakter och jag tycker att Juha PitkimÀki i Moras mÄl gjort det riktigt bra. Men Àven Anders Bastiansen, norrmannen, Tomas Skogs och Jonathan Granström har varit riktigt bra, om Àn lite ojÀmna.
Hasse Hansson  Hos oss i Mora sĂ„ mĂ„ste jag saga Anders Bastiansen. Leksand har jag inte sĂ„ bra koll pĂ„ hahaâŠmen Micke Karlberg Ă€r alltid bra.
Mats Lind  Som Hasse sÀger sÄ har Micke Karlberg varit bra i Leksand och i Mora blev jag vÀldigt imponerad av Anders Bastiansen mot BrynÀs. Han Àr stor stark och har en bra puckbehandling.
Hur gÄr kvÀllens derby?
Thommy Abrahamsson  Jag bÄde tror och hoppas att Leksand vinner framförallt för att vi har hemmaplan.
Christer Abris  Det kommer att bli stÀllningskrig men Mora har haft det svÄrt att göra mÄl och det rÀcker inte bara med att hÄlla relativt tÀtt hemÄt utan man mÄste producera framÄt ocksÄ. Jag tror Mora fÄr mycket svÄrt att slÄ Leksand i Ejendals arena.
Hasse Hansson  Den som det visste men jag hoppas vi tar poÀng dÀr nere. Det kommer att bli en oerhört svÄr och laddad match men jag tror Mora vinner faktiskt.
Mats Lind  Oj vad svÄrt men jag tippar och tror att Mora vinner.
Hur följer ni matchen?
Thommy Abrahamsson  Det blir framför TV:n hemma i Kungshamn.
Christer Abris  Jag har min plats pĂ„ ÂmupplĂ€ktaren och dĂ€rifrĂ„n kommer jag att följa matchen.
Hasse Hansson  vi Ă„ker buss ner till Leksand sĂ„ jag kommer att sitta pĂ„ ÂmupplĂ€ktaren bredvid Abris och se matchen
Mats Lind  Media bevakar matcherna vÀldigt bra, sÄ jag kommer att följa derbyt framför TV:n hemma I Göteborg.
Leksand â Mora 1992
Text: Jante Abrahamsson
Den hÀr artikeln handlar om:










