Nyckelbacken skriver långtidskontrakt – och talangerna förlänger

Brynäs har bekräftat sin målvaktssida till nästa säsong – och ger nya kontrakt till två backar. Allra tyngst: Ett treårskontrakt på Lukas Kilström.
– Kilströms förlängning över tre år är viktig för vår kontinuitet och stabilitet, säger sportchefen Stefan Bengtzén.

SM-finalisten Brynäs har offentliggjort tre kontraktsförlängningar till nästa säsong. Målvakten Felix Sandström blir klubben trogen, precis som backarna Lukas Kilström och Marcus Ersson. Nyheterna bekräftas på klubbens hemsida.

– Det känns mycket bra förstås att vi kan behålla dessa spelare från förra säsongen. Kilströms förlängning över tre år är viktig för vår kontinuitet och stabilitet. Lukas har under slutspelet vuxit rejält och varit en stark kugge i vårt lag. När det gäller både Felix och Marcus så känns det alltid extra bra att kunna förlänga med produkter som är skolade i vår Gästrikemodell som vi är mycket stolta över. Båda spelarna är fortsatt under utveckling med en mycket stor potential och vi hoppas förstås att de lyfter ännu ett steg under nästa säsong, säger sportchefen Stefan Bengtzén.

Felix Sandström har fått chansen i A-laget de två senaste säsongerna och imponerade stundtals under slutspelet. Klubbens målvaktssida blir därmed densamma som man hade den här säsongen. Felix Sandström kompletteras av David Rautio. Marcus Ersson var inte tänkt att stanna, men efter ett mycket starkt slutspel väljer Brynäs att förlänga med 19-åringen.

Lukas Kilström skriver ett treårskontrakt med Brynäs. Han har redan varit i klubben i fyra säsonger sedan han anslöt från Luleå. Lagets backsida är närmast identisk med den man hade den senaste säsongen. Den enda skillnaden är att Henrik Larsson ersatt Jonathan Pudas – och att Lucas Carlsson ännu inte förlängt sitt kontrakt.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: