Dominic Turgeon i SSK-tröjan.
Foto: Bildbyrån
HockeyAllsvenskan

Dominic Turgeon lämnar Sverige - för tyska andraligan

ANNONS

Efter endast en säsong i Södertälje-tröjan tackades Dominic Turgeon av. 
Nu står det klart att den AHL-meriterade forwarden även lämnar Sverige. 
– Han kommer att vara en förstärkning för vårt lag, säger sportchefen i tyska EC Kassel Huskies.

När Södertälje presenterade Dominic Turgeon för ett år sedan såg det ut att vara upplagt för succé. 49 matcher senare stod det i mars klart att nordamerikanen gjort sitt i tröjan efter det tidiga uttåget i slutspelet. Nu tar 28-åringen klivet från Sverige till Tyskland.

Trots erfarenhet från närmre 400 AHL-matcher och nio framträdanden i NHL blir det spel i den tyska andraligan och EC Kassel Huskies för Turgeon under 2024/25.

– Dominic är en utmärkt allroundspelare som center. Han tillför en otrolig mängd erfarenhet och har bekräftat sin roll som en toppspelare och ledare i varje skede av sin karriär. Med sin starka fysik och stora spelintelligens kommer han att vara en förstärkning för vårt lag både offensivt och defensivt. Dominic har vunnit i två mycket starka ligor och vet vad som krävs, säger Kassels sportchef Daniel Kreutzer på klubbens hemsida.


TV: Gustav Forsling efter andra Stanley Cup-finalen

Den här artikeln handlar om: