Eve Savander i den finska landslagströjan.
Foto: Bildbyrån
SDHL

Eve Savander lämnar MoDo - för Linköping: "Superexalterad"

ANNONS

Det blir ingen fortsättning i MoDo för 25-åriga Eve Savander. 
Den finska landslagsbacken väljer att flytta till Linköping genom ett ettårsavtal. 
– Vi är mycket glada över att hon skrivit på för just oss, säger sportchefen Sabina Eriksson på klubbens hemsida.

College-hockey, AIK, MoDo och nu Linköping. Eve Savanders nästa steg i karriären blir en flytt från Ö-vik, ner till LHC och deras SDHL-lag. 

– Jag är superexalterad över att få skriva på för Linköping Hockey Club. Linköping och klubben har gjort det bra med att åter bygga upp sin damverksamhet och jag ser verkligen framemot att få vara en del av den här satsningen, säger Eve på klubbens hemsida.

Den 25-årige backen stod åtta poäng under det första året i MoDo och säkrade både ett SM-silver och ett VM-brons. Hon hade även avtal över denna kommande säsong, men väljer nu istället att flytta vidare 

– Eve är en finsk landslagsback som även har erfarenheter från spel i Nordamerika och att gå långt i slutspel vilket vi värderar högt. Hon är en skottvillig back som vi ser har potential att ta ytterligare kliv i sitt offensiva spel. Utöver det är hon en målmedveten person som kommer passa in bra i vår träningsmiljö, säger sportchefen Sabina Eriksson på klubbens hemsida.


TV: "Fimpen" på Guldskölden

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
fredag 14 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL
söndag 16 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL