Oskar Lindgren är klar för Vimmerby - igen.
Foto: Bildbyrån / Instagram
HockeyAllsvenskan

Klart: Oskar Lindgren är tillbaka i Vimmerby

ANNONS

Vimmerby sålde i våras backstjärnan Oskar Lindgren till Tingsryd. Nu återvänder han - och blir Vimmerbys första allsvenska värvning.

Det blev en rejäl snackis när Vimmerby HC i våras sålde sin bästa back, Oskar Lindgren, till Tingsryd. Detta skedde mitt i klubbens hockeyallsvenska jakt. Trots Lindgrens frånvaro lyckades emellertid Vimmerby ta sig upp i HockeyAllsvenskan - och nu står det klart att förra säsongens stjärnback också blir klubbens första allsvenska värvning.

Lindgren bekräftas som nyförvärv på klubbens Instagramkonto, och gör därmed William Alftberg sällskap i nästa säsongs trupp. Fler spelare är det faktiskt inte som bekräftats klara till kommande säsong.

Det blir 26-åringens tredje sejour i Vimmerby HC. Han spelade där säsongen 20/21, och återvände sedan till säsongen 22/23. Den senaste säsongen gjorde han 15 poäng på 28 matcher i HockeyEttan. Han gjorde också 18 allsvenska matcher för Tingsryd, Västervik och Kalmar - och två SHL-matcher som inlånad till Malmö.


TV: Höjdpunkter från Lucas Raymonds säsong

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
tisdag 25 juni
02:00 Florida Panthers - Edmonton Oilers NHL