Patrik Puistola.
Foto: Alamy
SHL

Patrik Puistola klar för Örebro

ANNONS

I helgen togs Patrik Puistola ut i den finska VM-truppen. Nu är 23-åringen klar för SHL-spel med Örebro.
– Jag vill ta nästa steg i min karriär, vara en ledande spelare i SHL och då känns Örebro som helt rätt miljö för mig, säger Puistola till klubbens hemsida.

Via sin hemsida meddelar Örebro att Patrik Puistola skrivit på ett tvåårskontrakt med klubben.

– Det känns först och främst väldigt bra att kunna addera Patrik till vårt lagbygge. Vi har följt Patrik på nära håll och gillar verkligen det vi har sett från honom. I Patrik får vi in en spelare i en bra ålder som kommer kunna vara med och göra skillnad framåt. Nu har Patrik också imponerat på internationell nivå och det ska bli spännande att se honom i vår miljö, säger sportchefen Henrik Löwdahl.

Patrik Puistola är uttagen i finska VM-laget

Patrik Puistola kommer närmast från Liiga-klubben Jukurit, där han denna säsong noterades för 45 poäng (19+26) på 54 matcher i grundserien samt åtta poäng (5+3) på sex matcher i slutspelet. Så sent som i helgen togs 23-årigen ut i den finska VM-truppen.

– För mig känns det här jättespännande och jag ser verkligen fram emot att få träffa lagkamrater, tränare och speciellt fansen. Jag vill ta nästa steg i min karriär, vara en ledande spelare i SHL och då känns Örebro som helt rätt miljö för mig, säger Puistola.

23-åringen är son till den tidigare HV71-backen Pasi Puistola.


TV: Tre Kronor förlorar VM-genrepet mot Finland

Du kanske även vill läsa:
Sju SHL-spelare i finska truppen till hockey-VM
Sju SHL-spelare i finska truppen till hockey-VM
Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
tisdag 11 juni
02:00 Florida Panthers - Edmonton Oilers NHL
fredag 14 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL
söndag 16 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL