Vimmerby gĂ„r upp till HockeyAllsvenskan – vinner med 8-1 i sista omgĂ„ngen

Följ HockeySverige pÄ

Google news

Kristianstad hade allt i egna hÀnder medan Vimmerby behövde vinna stort i sista omgÄngen av kvalserien till HockeyAllsvenskan. 
DĂ„ förlorade Kristianstad – samtidigt som Vimmerby vinner med hela 8-1 mot Halmstad. 
Vimmerby HC, ledda av Hampus SylvegÄrd, gÄr dÀrmed upp till HockeyAllsvenskan för första gÄngen nÄgonsin. 

Inför den sista omgÄngen av kvalserien sÄ hade Kristianstad, Vimmerby och Hudiksvall alla chansen att att gÄ upp till HockeyAllsvenskan. Kristianstad och Vimmerby stod bÄda pÄ 17 poÀng och Hudiksvall med 16 poÀng. 

Alla tre lagen spelade ocksÄ hemma mot de tre avhÀngda lagen dÄ Kristianstad mötte Brödernas/VÀsby medan Vimmerby stÀlldes mot Halmstad och Hudiksvall spelade mot PiteÄ. 

BÄde Kristianstad och Vimmerby hade dÄ det hela i egna hÀnder inför dagens matcher medan Hudiksvall var beroende av andra resultat för att gÄ upp. Kristianstad hade tre mÄls bÀttre mÄlskillnad inför sista omgÄngen och Vimmerby behövde dÄ vinna stort för att chans att gÄ förbi. 

I den första perioden tog dÄ Hudiksvall ledningen tidigt mot PiteÄ och gick dÄ upp i en tillfÀllig ledning av kvalserien. Samtidigt chockades Kristianstad dÄ Fredrik Forsberg gav Brödernas/VÀsby ledningen. DÀr och dÄ var det Hudik som hade den allsvenska platsen.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Kristianstad sumpade chansen

Men i slutet av första perioden sÄ vaknade Vimmerby till liv. Elias Lindgren gjorde 1-0 i powerplay och bara minuten senare utökade Anton Carlsson till 2-0. DÄ gick Vimmerby förbi och upp i kvalserieledning. 

I den andra perioden kvitterade Kristianstad till 1-1 men det rÀckte inte utan de behövde vinna för att gÄ upp i ledning. Samtidigt stack bÄde Vimmerby och Hudiksvall ifrÄn. Hudiksvall gick upp till 3-0 medan Vimmerby bara körde pÄ och gjorde tre raka mÄl för hela 5-0 efter tvÄ perioders spel. De hade dÄ skaffat sig en stor ledning sett till mÄlskillnad ocksÄ och Kristianstad var dÄ piskade att vinna med större siffror mot VÀsby för att gÄ vidare. 

Det blev dÄ en galen tredje period i SkÄne. VÀsby tog ledningen igen men Kristianstad vÀnde till 3-2 med tvÄ mÄl pÄ 43 sekunder. Bara 19 sekunder efter 3-2-mÄlet sÄ kvitterade dock VÀsby och dödade KIK:s momentum igen. Med nio minuter kvar av matchen sÄ tog Brödernas/VÀsby Äterigen ledningen i matchen med 4-3 och Kristianstads dröm om avancemang sÄg ut att spricka.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Vimmerby gĂ„r upp – för första gĂ„ngen

Parallellt sÄ gick nÀmligen Vimmerby upp till hela 7-0 i sin match och de stormade dÄ mot HockeyAllsvenskan. Visserligen reducerade Halmstad men Vimmerby svarade upp genom att göra 8-1 med drygt Ätta minuter kvar. 

Kristianstad förlorade sedan med 5-3 hemma mot Brödernas/VÀsby och sumpade sin chans att gÄ tillbaka upp till HockeyAllsvenskan efter att ha varit i ledning nÀstan hela kvalserien. 

Vimmerby vinner dock sin match med 8-1 vilket gör att de hamnar pÄ förstaplats i kvalserien med 20 poÀng, en poÀng före Hudiksvall som kommer tvÄa pÄ 19 poÀng medan Kristianstad bara blir trea pÄ 17 poÀng. 

Vimmerby HC gÄr dÄ upp till HockeyAllsvenskan för första gÄngen i klubbens historia. Ledda av 27-Ärige trÀnaren Hampus SylvegÄrd har Vimmerby tagit sig hela vÀgen till ett historiskt avancemang. 

Klubben gick upp till Division 1/Hockeyettan 2011 och har sedan spelat i tredjedivisionen men detta Àr första Äret som Vimmerby spelar i kvalserien och de gÄr dÄ upp till HockeyAllsvenskan direkt pÄ första försöket. 

Resultaten i sista omgÄngen

Vimmerby – Halmstad 8–1 (2-0,3-0,3-1)

Vimmerby: Hugo Ollila 2, Elias Lindgren, Anton Carlsson, Adam Petersson, Eddie Levin, Isac Andersson, Isac Göransson. 
Halmstad: William Gustafsson. 

Kristianstad – Brödernas/VĂ€sby 3–5 (0-1,1-0,2-4) 

Kristianstad: Joel Svensson, Axel Hurtig, Kevin Wennström. 
Brödernas/VÀsby: Fredrik Forsberg 2, Ludwig Laband, Carl Wassenius, Joni Nikko. 

Hudiksvall – PiteĂ„ 3–2 (1-0,2-0,0-2) 

Hudiksvall: William Eckmyhl, Filip Lander, Marcus Limpar Lantz. 
PiteÄ: Theo Keilin, Petter MÀkitalo.

Betsense in article

TV: Sam Hallam inför ishockey-VM

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: