Patrick Galbraith.
Foto: Bildbyrån
Nyhet

Patrick Galbraith avslutar karriären efter säsongen

ANNONS

Patrick Galbraith blev stor hjälte när Karlskrona skrällde sig upp till SHL 2015. 
Men nu meddelar målvakten via sin klubb SønderjyskE att han avslutar karriären efter årets säsong. 

En av Danmarks största målvakter genom tiderna tackar för sig. 

Under tisdagen meddelar nämligen Patrick Galbraith via sin klubb SønderjyskE att han kommer att avsluta sin hockeykarriär efter att årets säsong är färdigspelad. 

37-åringen är främst känd i Sverige för sin tid i Karlskrona HK där han var med och spelade upp klubben i SHL 2015. 

– Det är uppenbart att det är mycket känslor inblandade när vi måste säga hej då och tacka av en så stor dansk idrottsprofil som Patrick Galbraith. Han förtjänar alla positiva superlativ i fullo, säger klubbdirektören Klaus Rasmussen på SønderjyskEs hemsida och fortsätter: 
– Jag är glad och stolt över de många år som vi har haft äran och glädjen att ha en så stor idrottspersonlighet i vår klubb. Samtidigt är det också tydligt att vi alla respekterar Patricks beslut att det är läge att avsluta karriären nu. Vi kan bara uttrycka vår största tacksamhet och respekt för vad Patrick har betytt för klubben och även för dansk ishockey. Vi sänder de varmaste och bästa hälsningar till Patrick och hans familj när de går vidare i livet.

Storspelade när Karlskrona gick upp till SHL

Patrick Galbraith spelade sex säsonger inom svensk ishockey där han representerade Björklöven, Leksand, Frölunda, Oskarshamn och Karlskrona. Han var framför allt en toppmålvakt i HockeyAllsvenskan under flera säsonger och han fick en speciellt hög status i Karlskrona. Han flyttade till KHK 2013 och var en av de bästa målvakterna i ligan. 

Under säsongen 2014/15 höll han en otroligt hög nivå och var en stor orsak bakom Karlskronas succé. I kvalet till SHL storspelade Galbraith med 95,7 i räddningsprocent och 1,56 GAA på fyra matcher då KHK skrällde sig upp till SHL för första gången i klubbens historia. I SHL gick det dock sämre för Galbraith som inte vann en enda match med KHK, blev utkonkurrerad och lämnade klubben. Totalt har dansken gjort 17 SHL-matcher med Frölunda och Karlskrona i sin karriär. 

Förutom spel i Sverige och Danmark har målvakten även spelat hockey i Slovakien, Finland, Tyskland och England. Galbraith var en självklar landslagsmålvakt för Danmark och spelade tio VM samt var uttagen till den historiska OS-truppen 2022 med det danska landslaget.

 


TV: Experten om Elias Lindholm-trejden

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
söndag 21 april
18:30 Florida Panthers - Tampa Bay Lightning NHL
18:30 Djurgården - Brynäs Hockeyallsvenskan
21:00 New York Rangers - Washington Capitals NHL
01:00 Winnipeg Jets - Colorado Avalanche NHL
måndag 22 april
04:00 Vancouver Canucks - Nashville Predators NHL
17:30 Pelicans - Tappara Liiga
19:30 Skellefteå - Rögle SHL
01:00 Boston Bruins - Toronto Maple Leafs NHL
01:30 Carolina Hurricanes - New York Islanders NHL
tisdag 23 april
03:30 Dallas Stars - Vegas Golden Knights NHL
04:00 Edmonton Oilers - Los Angeles Kings NHL
18:00 Sverige - Finland Träningsmatch
19:30 Djurgården - Brynäs Hockeyallsvenskan
20:00 Lausanne - Zürich National League
01:00 New York Rangers - Washington Capitals NHL
01:30 Florida Panthers - Tampa Bay Lightning NHL
onsdag 24 april
03:30 Winnipeg Jets - Colorado Avalanche NHL
04:00 Vancouver Canucks - Nashville Predators NHL
17:30 Tappara - Pelicans Liiga
19:00 Sverige - Finland Träningsmatch
01:00 Toronto Maple Leafs - Boston Bruins NHL
torsdag 25 april
03:30 Dallas Stars - Vegas Golden Knights NHL
04:00 Edmonton Oilers - Los Angeles Kings NHL
19:30 Rögle - Skellefteå SHL
20:00 Zürich - Lausanne National League
01:00 Tampa Bay Lightning - Florida Panthers NHL
01:30 New York Islanders - Colorado Avalanche NHL
fredag 26 april
17:30 Pelicans - Tappara Liiga
01:00 Washington Capitals - New York Rangers NHL
01:30 Nashville Predators - Vancouver Canucks NHL
lördag 27 april
04:00 Colorado Avalanche - Winnipeg Jets NHL
04:30 Los Angeles Kings - Edmonton Oilers NHL
15:15 Rögle - Skellefteå SHL
20:00 New York Islanders - Carolina Hurricanes NHL
23:00 Tampa Bay Lightning - Florida Panthers NHL
söndag 28 april
02:00 Toronto Maple Leafs - Boston Bruins NHL
04:30 Vegas Golden Knights - Dallas Stars NHL
14:00 Sverige - Tjeckien U18-VM
20:30 Colorado Avalanche - Winnipeg Jets NHL
23:00 Nashville Predators - Vancouver Canucks NHL