Hanna Lindqvist berättar om när Jens Nielsen blev åsidosatt i Leksand.
Foto: Ronnie Rönnkvist (Montage)
Intervju

Hanna Lindqvist om oväntade tränarbytet i Leksand: “Dåligt gjort”

ANNONS

Hanna Lindqvist spelade elva säsonger i Leksand och var som bäst framme vid semifinal. 
Efter klubbens mest framgångsrika säsong någonsin, 2014/15, blev då plötsligt tränaren Jens Nielsen åsidosatt. 
– Jag skämdes över hela situationen och tyckte att det var oproffsigt, minns Lindqvist. 

På söndag kan ni läsa en längre intervju med Hanna Lindqvist i serien OLD SCHOOL HOCKEY här på hockeysverige.se. Redan idag bjuder vi på ett utkast från intervju där hon berättar om Leksands främsta säsong någonsin, men också om hur dåvarande ledare i klubben utmanövrerade framgångsrika damtränaren, Jens Nielsen.

Säsongen 2014/15 coachade tidigare storspelaren, Jens Nielsen, Leksands IF. Det kom att bli klubbens bästa någonsin då laget kom trea i tabellen och tog sig till semifinal efter att ha besegrat Brynäs i kvartsfinalen. I semin blev det sedan respass mot Linköping som vann med 2-1 i matcher. 
– Det var häftig att ta steget från kvarten. Vi hade gått dit varje år innan, men där hade det tagit slut, berättar Hanna Lindqvist och fortsätter: 
– Vi var nära att ta oss från semin mot Linköping. Vi vann första matchen på hemmaplan, men sedan förlorade vi båda matcherna borta. Den säsongen fick vi helt enkelt ihop ett bra gäng. När vi gick vidare från kvarten hade vi ändå stora förhoppningar att gå längre eftersom det aldrig hade hänt Leksand tidigare.
– Sedan var Jens bra. Vi hade respekt för honom som ledare, men kom samtidigt in med ett lugn. Det var aldrig hispigt eller att vi såg att han var nervös. Han var alltid lugnet själv och gav oss tips och råd som vi kanske inte fått från andra ledare.

Hanna Lindqvist spelade elva säsonger i SDHL med Leksand. Foto: Ronnie Rönnkvist

Hanna Lindqvist: “Den bästa tränare jag haft”

Efter den framgångsrika säsongen där Leksand tog sig till semifinal kallade klubbdirektören till ett möte med spelare och ledare från damlaget. Där, inför ovetande coachen Jens Nielsen och spelarnas ögon, presenterade Kruse en ny tränare i form av Christer Sjöberg som hade coachat Borlänges herrar i Division 1. 
– Vi visste inte heller om någonting. Jag skämdes över hela situationen och tyckte att det var oproffsigt. Samtidigt visste vi absolut ingenting om nya tränaren. Både Christer och ”Jensa” stod där på mötet och sedan blev allt… Det blev oproffsigt och var dåligt gjort mot ”Jensa”. 
– Jag tyckte om ”Jensa” och han är nog faktiskt den bästa tränare jag har haft. Han var tränare när Maja Nylén Persson kom in. Hon hade talang, men framför allt gav han henne extremt mycket förtroende och vi har alla sett hur bra det blivit. 

Vad hände med laget, sammanhållning och allt efter det här med tanke på att Leksand inte tagit sig längre än kvartsfinal sedan 2015?
– Allt blev så hackigt och det kändes som vi fick nya ledare hela tiden. Vi fick ingen riktig lugn och ro. Då blir det också oro i en grupp. Sedan kom det in många utländska spelare och stommen gled isär lite.

Hela intervjun med Hanna Lindqvist finns att läsa på hockeysverige.se på söndag.


TV: Mikael Backlund överraskas av familjen

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
måndag 15 april
01:00 Pittsburgh Penguins - Nashville Predators NHL
01:00 Washington Capitals - Boston Bruins NHL
01:00 Tampa Bay Lightning - Buffalo Sabres NHL
01:00 Detroit Red Wings - Montreal Canadiens NHL
01:00 New Jersey Devils - New York Islanders NHL
01:30 New York Rangers - Ottawa Senators NHL
tisdag 16 april
03:30 Los Angeles Kings - Minnesota Wild NHL
03:30 Edmonton Oilers - San Jose Sharks NHL
19:30 Frölunda - Skellefteå SHL
01:00 Montreal Canadiens - Detroit Red Wings NHL
01:00 Boston Bruins - Ottawa Senators NHL
01:00 Philadelphia Flyers - Washington Capitals NHL
01:00 Columbus Blue Jackets - Carolina Hurricanes NHL
01:30 Florida Panthers - Toronto Maple Leafs NHL
onsdag 17 april
02:00 Winnipeg Jets - Seattle Kraken NHL
04:00 Vegas Golden Knights - Chicago Blackhawks NHL
04:00 Vancouver Canucks - Calgary Flames NHL
19:00 Brynäs - Djurgården Hockeyallsvenskan
01:00 New York Islanders - Pittsburgh Penguins NHL
01:00 Tampa Bay Lightning - Toronto Maple Leafs NHL
torsdag 18 april
03:30 Dallas Stars - St Louis Blues NHL
04:00 Arizona Coyotes - Edmonton Oilers NHL
17:30 Finland - Sverige Träningsmatch
01:00 Minnesota Wild - Seattle Kraken NHL
fredag 19 april
02:00 Winnipeg Jets - Vancouver Canucks NHL
03:00 Calgary Flames - San Jose Sharks NHL
03:30 Colorado Avalanche - Edmonton Oilers NHL
04:00 Vegas Golden Knights - Anaheim Ducks NHL
04:30 Los Angeles Kings - Chicago Blackhawks NHL
17:30 Kärpät - KalPa Liiga
17:30 Finland - Sverige Träningsmatch
19:00 Brynäs - Djurgården Hockeyallsvenskan
lördag 20 april
16:00 Tappara - Pelicans Liiga
20:00 Zürich - Lausanne National League
söndag 21 april
18:30 Djurgården - Brynäs Hockeyallsvenskan
måndag 22 april
17:30 Pelicans - Tappara Liiga