Gustav Olhaver.
Foto: Bildbyrån (Montage)
SHL

Gustav Olhaver får chansen i SHL - lånas in av HV71

ANNONS

Med en lång skadelista åker HV71 till Linköping under annandagen. 
Nu står det klart att man kommer att ta med sig Tingsryds Gustav Olhaver. 
– Han är en stor och fysisk forward som har gjort det bra i HockeyAllsvenskan i år, säger sportchefen Kent Norberg på klubbens hemsida. 

Gustav Olhaver får chansen att visa upp sig i SHL igen. Den storvuxne forwarden som slog sig fram i Rögle som junior kommer att lånas in till HV71. Detta för att stärka en skadedrabbad trupp till mötet med Linköping under annandagen.

– Vi är tacksamma mot Tingsryd att vi kunde komma fram till denna lösningen. Vi har en hel del skador på forwards och Gustav är en spännande spelare. Han är en stor och fysisk forward som har gjort det bra i HockeyAllsvenskan i år, säger sportchefen Kent Norberg på klubbens hemsida. 

Gustav Olhaver har tidigare noterats för elva framträdanden i SHL. Tio av dessa kom 2016/17 då han imponerat i Rögles J20-lag. Därefter har karriären fortsatt lägre ner i seriesystemet i Oskarshamn, MoDo, Kristianstad och nu Tingsryd. Denna säsong har han stått för 16 poäng på 27 matcher i Hockeyallsvenskan efter att ha vänt hem från Finland.


TV: Rasmus Dahlin om sitt nya jättekontrakt


 

Den här artikeln handlar om: