Hannes Björninen.
Foto: Tobias Sterner/Bildbyrån
SHL

Hannes Björninen klar för Örebro

ANNONS

Hannes Björninen blir kvar i SHL efter att ha åkt ut med Brynäs. 
Den finländske OS-guldmedaljören är nämligen klar för Örebro. 
– Vi får in en gedigen lagspelare som är användbar i alla spelformer, säger sportchef Niklas Eriksson. 

Trots att Brynäs åkte ut ur SHL så blir det en fortsättning i den svenska högstaligan för Hannes Björninen

Precis som Samuel Johannesson så väljer den finske centern att skriva på för Örebro efter att ha lämnat Brynäs. 

– Först och främst är jag jätteglad över att komma till Örebro. Jag har sett vad som har hänt i Örebro under senaste åren och jag gillar vad man har på gång. Vi kommer att ha ett starkt lag och målsättningen är att vinna. Jag ser fram emot att bidra med mitt spel, samtidigt som jag känner att jag kommer ha bra förutsättningar att utveckla mitt spel i Örebro, säger Björninen till klubbens hemsida om övergången.

Vunnit OS-guld och VM-guld

Björninen var en skicklig tvåvägscenter för Brynäs och gjorde elva mål och 25 poäng på 52 matcher i SHL den gångna säsongen. Han är också en meriterad landslagsspelare för Finland då han har gjort flera landskamper för Leijonat. 

På meritlistan har 27-åringen både ett OS-guld och ett VM-guld med Finland då han var med vid båda triumferna under 2022. 

– Vi är väldigt nöjda att kunna addera Hannes. Vi får in en gedigen lagspelare som är användbar i alla spelformer. Hannes har en stark meritlista och han vet vad som krävs för att vinna. Med sin erfarenhet och starka driv kommer han bli en viktig spelare i vårt lag. Hannes har ambitionen att ta nästa steg i sin karriär och vår hörhoppning är att vi ska kunna hjälpa honom att ta det, säger sportchefen Niklas Eriksson.

Kontraktet med Örebro är skrivet över de två kommande säsongerna.


TV: "Försvarsspel vinner mästerskap"

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
tisdag 25 juni
02:00 Florida Panthers - Edmonton Oilers NHL