Alexander Steen tar plats i Magnus Hävelids tränarstab.
Foto: Bildbyrån
Juniorkronorna

Alexander Steen får roll i Juniorkronornas ledarstab

ANNONS

Juniorkronorna spikar tränarteamet inför den kommande säsongen som bland annat innefattar JVM 2023. 
Det blir Gereon Dahlgren, Pierre Johnsson och Alexander Steen som blir assisterande tränare till förbundskaptenen Magnus Hävelid. 

I tisdags tog Tomas Montén ut truppen till det försenade JVM-mästerskapet 2022 men redan nu pågår förberedelserna inför den kommande säsongen samt JVM 2023 då Magnus Hävelid tar över som förbundskapten efter Montén. 

Nu meddelar då Juniorkronorna att de har gjort klart med vilka som ska bli assisterande tränare bakom Hävelid under mästerskapet i Halifax runt årsskiftet. Det blir Gereon Dahlgren (assisterande tränare i Linköping) och Pierre Johnsson (assisterande tränare i Skellefteå) som kommer assistera Juniorkronorna under JVM. 

– Johnsson kommer ha ansvar för backar och PK och Dahlgren med ansvar för forwards och PP. Robin Jonsson (Luleå) kommer att förstärka under övriga turneringar som backcoach och individuell utvecklare, säger förbundskapten Magnus Hävelid i ett pressmeddelande. 

”Glada över Alexanders engagemang”

Juniorkronorna får också välmeriterad förstärkning i form av Alexander Steen som kommer att agera scout/individuell utvecklare under säsongen. Steen spelade själv två JVM, 2003 och 2004, samt gjorde 16 NHL-säsonger med 1 018 matcher för Toronto Maple Leafs och St. Louis Blues. 2019 vann Steen Stanley Cup med Blues. Efter att ha avslutat karriären för ett par år sedan är han nu sportsligt ansvarig för Hockeyettan-laget Sundsvalls Hockey. 

– Både jag och förbundet är otroligt glada över Alexanders engagemang för svensk ishockey. I Alexander får vi in enorm spetskunskap och vinnarerfarenhet av spel i både juniorlandslag, Tre Kronor och totalt 16 år i NHL. Jag är också väldigt nöjd med tränarkompetensen och erfarenheten av SHL, Allsvenskan och juniorishockey vi nu har fått in i övriga ledarstaben. Dessutom bidrar alla med ett väldigt starkt driv och stolthet i att utveckla svensk ishockey, säger Magnus Hävelid.

Juniorkronorna kommer att inleda den nya säsongen för ett landslagsläger i Enköping 24-29 juli där 46 spelare födda 2003 och 2004 (och som inte ska spela JVM i augusti) är uttagna för att visa upp sig och slåss om en plats i JVM-truppen som ska tas ut i december. 

– Lägret i Enköping är en fantastisk bra möjlighet för oss ledare att få lära känna 46 spelare som alla vill vara med och konkurrera om en plats till JVM i Halifax. Vi kommer att genomföra sex stycken träningar samt tre stycken internmatcher. Det är nu vi lägger grunden för både spelet och lagbygget, vår identitet, säger förbundskapten Hävelid.

TRUPPEN

Målvakter: 

Viggo Andrén, Frölunda HC
Ian Blomquist, Västerås IK
Marcus Brännman, Örebro HK
Hugo Hävelid, Linköping HC
Axel Mangbo, Sioux City Musketeer
Alec Rajalin-Scharp, AIK

Backar: 

Oskar Asplund, Almtuna IS
Adam Engström, Rögle BK
Simon Forsmark, Örebro HK
Hugo Fransson, HV71
Dennis Good Bogg, AIK
Ludvig Jansson, Södertälje SK
Theodor Johnsson, IF Malmö Redhawks
Jonathan Myrenberg, Linköping HC
Olle Norberg, Almtuna IS
Jakob Norén, MoDo Hockey
Calle Odelius, Djurgårdens IF
Anton Olsson, Skellefteå AIK 
Elias Pettersson, Örebro HK
Elias Salomonsson, Skellefteå AIK
Victor Sjöholm, HV71
Theo Wallberg, Dubuque Fighting Saints

Forwards: 

Filip Björkman, Mora IK 
Filip Bystedt, Linköping HC
Leo Carlsson, Örebro HK
Liam Dower Nilsson, Frölunda HC
Arvid Eljas, Leksands IF 
Lucas Forsell, Färjestad BK 
Noah Hasa, Frölunda HC 
Adam Hofbauer, Örebro HK 
Theo Jacobsson, MoDo Hockey 
Oskar Jellvik, Boston College
Oliver Johansson, Timrå IK 
Gabriel Kangas, Västerås IK 
Gustav Karlsson, Örebro HK 
Oliver Moberg, AIK 
Ludwig Persson, Frölunda HC
Oskar Pettersson, Rögle BK 
Simon Robertsson, Skellefteå AIK
Rasmus Rudslätt, AIK
William Strömgren, Rögle BK
Alexander Suzdalev, HV71
Alexander Tell, Linköping HC
Fabian Wagner, Linköping HC
Liam Öhgren, Djurgårdens IF
Noah Östlund, Djurgårdens IF


Tillbakablick: JVM-kaoset

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
fredag 01 mars
17:30 JYP - Ilves Liiga
17:30 Lukko - KalPa Liiga
17:30 SaiPa - Jukurit Liiga
17:30 Vaasan Sport - HPK Liiga
18:05 Frölunda - Djurgården SDHL
18:30 Helsingfors IFK - Kärpät Liiga
19:00 BIK Karlskoga - Tingsryd Hockeyallsvenskan
19:00 Björklöven - Mora Hockeyallsvenskan
19:00 Almtuna - Djurgården Hockeyallsvenskan
19:00 Östersund - Västervik Hockeyallsvenskan
19:00 Brynäs - Kalmar Hockeyallsvenskan
19:00 AIK - Västerås Hockeyallsvenskan
lördag 02 mars
01:00 Ottawa Senators - Arizona Coyotes NHL
01:00 Washington Capitals - Philadelphia Flyers NHL
01:30 New York Islanders - Boston Bruins NHL
04:00 Anaheim Ducks - New Jersey Devils NHL
15:00 Nybro - Södertälje Hockeyallsvenskan
15:00 TPS Åbo - Tappara Liiga
15:15 Linköping - HV71 SHL
15:15 Frölunda - Modo SHL
15:15 Luleå - Rögle SHL
16:00 Jukurit - SaiPa Liiga
16:00 Ilves - KalPa Liiga
16:00 HPK - JYP Liiga
16:00 Pelicans - Lukko Liiga
16:00 KooKoo - Ässät Liiga
16:00 Kärpät - Helsingfors IFK Liiga
18:00 Västerås - Djurgården Hockeyallsvenskan
18:00 Timrå - Skellefteå SHL
18:00 Örebro - Växjö SHL
18:00 Oskarshamn - Färjestad SHL
18:00 Leksand - Malmö SHL
18:30 Carolina Hurricanes - Winnipeg Jets NHL
21:00 Detroit Red Wings - Florida Panthers NHL
22:00 Seattle Kraken - Edmonton Oilers NHL
00:00 Nashville Predators - Colorado Avalanche NHL
00:00 St Louis Blues - Minnesota Wild NHL
söndag 03 mars
01:00 Philadelphia Flyers - Ottawa Senators NHL
01:00 Buffalo Sabres - Vegas Golden Knights NHL
01:00 Tampa Bay Lightning - Montreal Canadiens NHL
01:00 Toronto Maple Leafs - New York Rangers NHL
02:00 Dallas Stars - San Jose Sharks NHL
02:00 Chicago Blackhawks - Columbus Blue Jackets NHL
04:00 Calgary Flames - Pittsburgh Penguins NHL
19:00 Washington Capitals - Arizona Coyotes NHL
21:30 Los Angeles Kings - New Jersey Devils NHL
måndag 04 mars
01:00 Buffalo Sabres - Winnipeg Jets NHL
01:00 Minnesota Wild - San Jose Sharks NHL
02:00 Anaheim Ducks - Vancouver Canucks NHL
03:00 Edmonton Oilers - Pittsburgh Penguins NHL
tisdag 05 mars
01:00 Columbus Blue Jackets - Vegas Golden Knights NHL
01:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
01:00 Toronto Maple Leafs - Boston Bruins NHL
01:00 Philadelphia Flyers - St Louis Blues NHL
03:00 Colorado Avalanche - Chicago Blackhawks NHL
03:30 Calgary Flames - Seattle Kraken NHL
17:30 SaiPa - Ässät Liiga
17:30 Tappara - Lukko Liiga
19:00 Rögle - Leksand SHL
19:00 Malmö - Växjö SHL
19:00 Skellefteå - Färjestad SHL
19:00 HV71 - Örebro SHL
19:00 Timrå - Oskarshamn SHL
19:00 Frölunda - Linköping SHL
onsdag 06 mars
01:00 New Jersey Devils - Florida Panthers NHL
01:00 Pittsburgh Penguins - Columbus Blue Jackets NHL
01:30 Boston Bruins - Edmonton Oilers NHL
01:30 New York Islanders - St Louis Blues NHL
02:00 Winnipeg Jets - Seattle Kraken NHL
02:00 Nashville Predators - Montreal Canadiens NHL
03:00 Arizona Coyotes - Chicago Blackhawks NHL
04:30 Los Angeles Kings - Vancouver Canucks NHL
04:30 San Jose Sharks - Dallas Stars NHL
17:30 Helsingfors IFK - HPK Liiga
17:30 KalPa - KooKoo Liiga
17:30 Jukurit - Ässät Liiga
19:00 Djurgården - Östersund Hockeyallsvenskan
19:00 Kalmar - Almtuna Hockeyallsvenskan
19:00 Brynäs - Västervik Hockeyallsvenskan
19:00 Nybro - BIK Karlskoga Hockeyallsvenskan
19:00 Björklöven - AIK Hockeyallsvenskan
19:00 Södertälje - Tingsryd Hockeyallsvenskan
19:00 Mora - Västerås Hockeyallsvenskan
torsdag 07 mars
01:00 Toronto Maple Leafs - Buffalo Sabres NHL
03:30 Colorado Avalanche - Detroit Red Wings NHL
04:00 Anaheim Ducks - Ottawa Senators NHL
17:30 Kärpät - KooKoo Liiga
17:30 Lukko - Vaasan Sport Liiga
19:00 Luleå - Frölunda SHL
19:00 Färjestad - Malmö SHL
19:00 Leksand - Modo SHL
19:00 Örebro - Skellefteå SHL
19:00 Växjö - HV71 SHL
19:00 Linköping - Timrå SHL
19:00 Oskarshamn - Rögle SHL
fredag 08 mars
01:00 Tampa Bay Lightning - Calgary Flames NHL
01:00 Boston Bruins - Toronto Maple Leafs NHL
01:00 Pittsburgh Penguins - Washington Capitals NHL
01:00 Florida Panthers - Philadelphia Flyers NHL
01:00 New Jersey Devils - St Louis Blues NHL
01:00 Carolina Hurricanes - Montreal Canadiens NHL
01:00 Columbus Blue Jackets - Edmonton Oilers NHL
02:00 Nashville Predators - Buffalo Sabres NHL
03:00 Arizona Coyotes - Minnesota Wild NHL
04:00 Vegas Golden Knights - Vancouver Canucks NHL
04:30 Los Angeles Kings - Ottawa Senators NHL
04:30 San Jose Sharks - New York Islanders NHL
17:30 HPK - KalPa Liiga
17:30 Helsingfors IFK - TPS Åbo Liiga
17:30 Pelicans - JYP Liiga
18:31 Ilves - Tappara Liiga
19:00 Västervik - Björklöven Hockeyallsvenskan
19:00 Kalmar - Djurgården Hockeyallsvenskan
19:00 Västerås - Brynäs Hockeyallsvenskan
19:00 AIK - Almtuna Hockeyallsvenskan
19:00 BIK Karlskoga - Mora Hockeyallsvenskan
19:00 Östersund - Södertälje Hockeyallsvenskan
19:00 Tingsryd - Nybro Hockeyallsvenskan