HockeyAllsvenskan

Fred Nilsson lämnar Skellefteå – för spel i Kristianstad

ANNONS

Fred Nilsson gjorde 13 matcher med Skellefteå AIK den gångna säsongen.
Nu lämnar backen klubben för spel i Hockeyallsvenskan med Kristianstad.

Fred Nilsson flyttade från Bollnäs till Skellefteå som 14-åring och spelade fem säsonger i klubbens ungdoms- och juniorlag innan han vid 13 tillfällen fick spela SHL- och slutspelshockey med klubbens herrlag.

Nu fortsätter karriären i hockeyallsvenska Kristianstad.

– Det känns väldigt bra att Fred som är en talangfull back har valt att komma till KIK. Han är en välutbildad, rörlig och rejäl back som gillar att vara delaktig i spelet, vilket är precis den spelartyp som vi vill bygga vår backsida med, säger sportchefen Mikael Gath till klubbens hemsida.

Nilsson noterades inte för några poäng på sina SHL-framträdanden. I J20-laget noterades han den gångna säsongen för 13 poäng på 32 matcher. Backen, som fyller 20 år i november, har meriter från det svenska U18- och U16-landslaget.

– Ska bli grymt kul att få komma ner till Kristianstad och spela, det känns som en bra och utvecklande miljö för mig som spelare. Är oerhört taggad inför kommande säsong, säger Nilsson.


Colorado klara för Stanley Cup-final – tog emot Clarence Campbell Bowl

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
fredag 14 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL
söndag 16 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL