Klas Dahlbeck och Adam Reideborn.
Foto: Bildbyrån
KHL

Klas Dahlbeck och Adam Reideborn KHL-mästare med CSKA Moskva

ANNONS

CSKA Moskva är Gagarin Cup-mästare 2022. 
Två svenskar, Klas Dahlbeck och Adam Reideborn, är med i laget som får lyfta bucklan. 

Efter ett långt Gagarin Cup-slutspel, som spelats “som vanligt” trots Rysslands invasion av Ukraina, så är CSKA Moskva nu korade mästare. 

De vinner den sjunde och avgörande finalmatchen mot Metallurg Magnitogorsk med 4-1 och tar hem serien med 4-3 i matcher efter att ha legat under med 3-1 i matcher tidigare i finalen. 

Två svenskar får därmed vara med och lyfta bucklan efter Gagarin Cup-segern då Klas Dahlbeck och Adam Reideborn spelar i klubben. Tidigare under slutspelet har två svenskar, Lucas Wallmark och Joakim Nordström, lämnat klubben som en följd av Rysslands invasion av Ukraina. Dahlbeck och Reideborn har dock blivit kvar och är nu korade mästare i KHL. 

Storklubben CSKA Moskva har öppet hyllat den ryske presidenten Vladimir Putin och under slutspelet har de flera gånger visat propaganda för Putin och Ryssland i form av banderoller.

I förlorarlaget Metallurg Magnitogorsk spelar svenskarna Linus Videll och Linus Hultström


TV: Road to SHL - Rögle

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
måndag 22 april
17:30 Pelicans - Tappara Liiga
19:30 Skellefteå - Rögle SHL
01:00 Boston Bruins - Toronto Maple Leafs NHL
01:30 Carolina Hurricanes - New York Islanders NHL
tisdag 23 april
03:30 Dallas Stars - Vegas Golden Knights NHL
04:00 Edmonton Oilers - Los Angeles Kings NHL
18:00 Sverige - Finland Träningsmatch
19:30 Djurgården - Brynäs Hockeyallsvenskan
20:00 Lausanne - Zürich National League
01:00 New York Rangers - Washington Capitals NHL
01:30 Florida Panthers - Tampa Bay Lightning NHL
onsdag 24 april
03:30 Winnipeg Jets - Colorado Avalanche NHL
04:00 Vancouver Canucks - Nashville Predators NHL
17:30 Tappara - Pelicans Liiga
19:00 Sverige - Finland Träningsmatch
01:00 Toronto Maple Leafs - Boston Bruins NHL
torsdag 25 april
03:30 Dallas Stars - Vegas Golden Knights NHL
04:00 Edmonton Oilers - Los Angeles Kings NHL
19:30 Rögle - Skellefteå SHL
20:00 Zürich - Lausanne National League
01:00 Tampa Bay Lightning - Florida Panthers NHL
01:30 New York Islanders - Colorado Avalanche NHL
fredag 26 april
17:30 Pelicans - Tappara Liiga
01:00 Washington Capitals - New York Rangers NHL
01:30 Nashville Predators - Vancouver Canucks NHL
lördag 27 april
04:00 Colorado Avalanche - Winnipeg Jets NHL
04:30 Los Angeles Kings - Edmonton Oilers NHL
15:15 Rögle - Skellefteå SHL
20:00 New York Islanders - Carolina Hurricanes NHL
23:00 Tampa Bay Lightning - Florida Panthers NHL
söndag 28 april
02:00 Toronto Maple Leafs - Boston Bruins NHL
04:30 Vegas Golden Knights - Dallas Stars NHL
14:00 Sverige - Tjeckien U18-VM
20:30 Colorado Avalanche - Winnipeg Jets NHL
23:00 Nashville Predators - Vancouver Canucks NHL