Se matchens höjdpunkter i videospelaren ovan.
Video: Viaplay
NHL

Steven Stamkos historisk – efter 8-1-vinsten mot Toronto

Steven Stamkos är nu bäst i Tampa Bay Lightnings historia. 
Med sina tre poäng i nattens 8-1-seger mot Toronto passerar han nämligen Martin St. Louis för att kliva upp som Tampas poängkung genom tiderna. 
– Det var en fantastisk upplevelse för mig, säger Tampakaptenen.

Så som tabelläget är just nu i NHL så är det mycket möjligt att Tampa Bay Lightning och Toronto Maple Leafs kan komma att mötas i den första slutspelsrundan. 

I natt möttes de båda lagen – och då spände Tampa sina muskler ordentligt inför det eventuella slutspelsmötet. 

Hemmalaget vann med hela 8-1 mot Toronto Maple Leafs och tog därmed en förnedrande seger. 

Steven Stamkos skrev då in sig i historieböckerna via storkrossen. Tampakaptenen sköt nämligen ett mål samt stod för två assists under matchen för att kliva upp på 956 poäng i karriären. 

Med den noteringen är han bäst i Tampa Bay genom tiderna då han passerar Martin St. Louis som tidigare hade rekordet för flest poäng i klubbens historia. Stamkos kliver nu upp som etta efter att ha gjort 956 poäng på 917 matcher medan St. Louis gjorde 953 poäng på 972 matcher för “Bolts”. 

Steven Stamkos har nu både rekordet för flest mål och flest poäng i Tampa Bays historia. Efteråt var lagkaptenen märkbart känslosam. 

– Det är roligt hur allt blev. Jag fick slå rekordet här hemma mot laget jag hejade på som liten. Det var Kutjerov och Hedman som lade assisten… Mina föräldrar och min fru var på plats för att se matchen. Jag ser inte mig själv som en känslosam kille men det slog mig verkligen då. Det var en fantastisk upplevelse för mig, säger Stamkos efter matchen. 

Hedman på väg mot rekordsäsong

Victor Hedman bidrog även i överkörningen då den svenske stjärnbacken stod för två assist. Hedman har därmed 56 assists och 75 poäng på 77 matcher den här säsongen och han gör därmed sin bästa säsong någonsin i NHL-karriären. Hedman har aldrig gjort fler mål, assist eller poäng tidigare i karriären jämfört med vad han noterats för den här säsongen. 

Det var dock ingen rolig match för Erik Källgren och Toronto. Den svenske rookiemålvakten fick vakta kassen under hela matchen och släppte åtta puckar förbi sig på 36 skott. 

Tampa Bay Lightning – Toronto Maple Leafs 8–1 (0-0,4-0,4-1)

Tampa Bay: Ross Colton 2 (21), Alex Killorn 2 (25), Steven Stamkos (34), Nikita Kutjerov (20), Ondrej Palat (17), Pat Maroon (10). 
Toronto: Ilja Mikhejev (19).

***

Philadelphia Flyers bröt sin sex matcher långa förlustsvit genom att vinna borta mot Montréal Canadiens – och det var då ett par svenskar som hamnade i poängprotokollet. 

Oskar Lindblom sköt sitt tolfte mål för säsongen – hans första fullträff på en månad. Men det var också en annan svensk som noterades för en assist till Lindbloms mål. 

Tidigare Växjöbacken Linus Högberg gjorde nämligen NHL-debut och noterades då en passningspoäng direkt i första matchen för Flyers. Han spelade spelade drygt 17 minuter, blockerade tre skott och var +1 under sin debutmatch. 

Montréal Canadiens – Philadelphia Flyers 3–6 (1-2,1-2,1-2)

Montréal: Mike Hoffman (12), Jake Evans (12), Cole Caufield (19). 
Philadelphia: James van Riemsdyk 2 (23), Ivan Provorov (9), Oskar Lindblom (12), Travis Konecny (15), Morgan Frost (4).

***

Linus Högberg var dock inte ensam om att göra poäng direkt i sin NHL-debut. Fredrik Karlström fick NHL-debutera för Dallas Stars och noterades då också för en assist direkt. 

Karlström kom i ett friläge men lyckades inte göra mål utan i stället kunde Luke Glendening stöta in returen och den förre Växjöforwarden fick då nöja sig med assist. 

Det räckte dock inte för att hans Dallas skulle vinna matchen då Calgary vann med 4-2 efter att Matthew Tkachuk nått dubbla milstolpar. Han sköt sitt 40:e mål – vilket även var hans 100:e poäng den här säsongen. 

Rasmus Andersson stod för två assistpoäng för Calgary i vinsten medan John Klingberg också noterades för en assist för Dallas. 

Calgary Flames – Dallas Stars 4–2 (0-0,1-1,3-1)

Calgary: Matthew Tkachuk (40), Noah Hanifin (9), Chris Tanev (6), Andrew Mangiapane (35).
Dallas: Jason Robertson (38), Luke Glendening (9). 

***

Det är inte ofta man ser ett äkta hattrick i NHL, eller hockey överhuvudtaget för den delen, men i natt skedde det. Andrew Copp sköt nämligen tre mål bara i den första perioden för att själv se till att Rangers tog en 3-0-ledning i New York-derbyt. 

Copp har fått en succéstart sedan han trejdades från Winnipeg Jets till New York Rangers. Han har nu gjort 18 poäng på 15 matcher för Rangers efter att ha gjort 35 poäng på 56 matcher för Jets tidigare under säsongen.

 

Rangers vann med 6-3 i rivalmötet och Artemij Panarin stod för fyra assist. Mika Zibanejad noterades också för en assist i segern. 

New York Rangers – New York Islanders 6–3 (3-0,2-1,1-2)

New York Rangers: Andrew Copp 3 (21), Chris Kreider (51), Ryan Strome (20), Ryan Reaves (4).
New York Islanders: Brock Nelson 2 (36), Josh Bailey (12).

***

Florida Panthers fortsätter ånga på i NHL. 
I natt tog de sin tolfte raka seger efter en 5-2-vinst över Detroit Red Wings. 

Segern gör att Florida nu säkrar konferenssegern i öst och cementerar sig själva som det bästa laget på den östra sidan av NHL. Det betyder att de kommer att ha hemmaplansfördel ända fram till Stanley Cup-finalen – om de skulle ta sig dit. 

Florida är även två poäng före Colorado Avalanche i jakten på Presidents Trophy, priset som delas ut till grundseriens bästa lag. 

Florida Panthers – Detroit Red Wings 5–2 (3-1,1-1,1-0) 

Florida: Noel Acciari (2), Aleksander Barkov (38), Mason Marchment (17), MacKenzie Weegar (8), Sam Reinhart (29). 
Detroit: Sam Gagner (13), Tyler Bertuzzi (28). 


Målkalas: Se alla 75 fullträffar från nattens NHL

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
söndag 25 september
13:00 Luleå - Brynäs SDHL
15:30 AIK - HV 71 SDHL
16:00 Modo - Leksand SDHL
16:00 Djurgården - Linköping SDHL
16:10 SDE - Göteborg SDHL
20:00 Washington Capitals - Buffalo Sabres NHL
00:00 Edmonton Oilers - Winnipeg Jets NHL
måndag 26 september
03:00 Colorado Avalanche - Vegas Golden Knights NHL
01:00 New York Rangers - New York Islanders NHL
tisdag 27 september
19:00 Skellefteå - Färjestad SHL
19:00 Tingsryd - Västerås Hockeyallsvenskan
19:00 HV 71 - Leksand SHL
19:00 Brynäs - Örebro SHL
01:00 Carolina Hurricanes - Tampa Bay Lightning NHL
onsdag 28 september
19:00 Brynäs - SDE SDHL
19:00 Mora - BIK Karlskoga Hockeyallsvenskan
19:00 Djurgården - Kristianstad Hockeyallsvenskan
19:00 Vastervik - Södertälje Hockeyallsvenskan
19:00 Modo - Almtuna Hockeyallsvenskan
19:00 Björklöven - Vita Hästen Hockeyallsvenskan
19:00 Ostersund - AIK Hockeyallsvenskan
01:00 Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens NHL
torsdag 29 september
19:00 Oskarshamn - Frölunda SHL
19:00 Växjö - Brynäs SHL
19:00 Leksand - Örebro SHL
19:00 Linköping - Luleå SHL
19:00 Timrå - HV 71 SHL
19:00 Färjestad - Skellefteå SHL
19:00 Rögle - Malmö SHL
01:00 New York Rangers - New Jersey Devils NHL
fredag 30 september
19:00 BIK Karlskoga - Vastervik Hockeyallsvenskan
19:00 Mora - Kristianstad Hockeyallsvenskan
19:00 Västerås - Ostersund Hockeyallsvenskan
19:00 AIK - Björklöven Hockeyallsvenskan
19:00 Södertälje - Djurgården Hockeyallsvenskan
19:00 Vita Hästen - Modo Hockeyallsvenskan
19:00 Almtuna - Tingsryd Hockeyallsvenskan

Laddar...
Tack för att du väljer att uppgradera ditt konto till Everysport Plus (ditt nya pris blir 99kr/mån). Klicka på knappen nedan för att genomföra köpet.
Visa köpvillkor
Gå vidare Stäng
×

1. VILLKORENS TILLÄMPLIGHET

För att få tillgång till plus-tjänsten måste du ingå ett avtal med ESMG genom att registrera dig och betala prenumerationsavgiften.

2. PLUS-TJÄNSTENS INNEHÅLL

ESMG förnyar och förbättrar plus-tjänsten fortlöpande, vilket innebär att vi utan föregående meddelande kan komma att lägga till, förändra och ta bort innehåll och funktioner. ESMG reserverar sig för eventuella skrivfel på någon av våra sajter där det lämnas uppgifter om någon av våra plus-tjänster.

3. PRENUMERATION

Aktivering av plus-tjänsten

Ditt abonnemang startas när du fyller i registreringsformuläret och betalar avgiften för plus-tjänsten. Detta gör att du får tillgång till plus-tjänsten under tiden din prenumeration löper. I det fall ingen prenumerationsavgift utgår för den inledande perioden (som definieras vid din registrering) startas plus-tjänsten när du fyller i registreringsformuläret och registrerar ett betalningsalternativ.

Bekräftelse

Efter att du registrerat dig och betalat avgiften för plus-tjänsten så skickas en bekräftelse till dig via den e-postadress som du har uppgett vid registreringen. Bekräftelsen innehåller villkoren för din prenumeration. De uppgifter som du har angett vid registreringen kommer finnas på ditt konto. Vi ber dig kontrollera att dessa uppgifter stämmer. Om någon uppgift inte är korrekt ska du ändra dessa via ditt konto. Du ansvarar för att kontaktuppgifterna är korrekta.

Åldersgräns

För att teckna upp dig för plus-tjänsten måste du vara minst 18 år. Är du under 18 år krävs förälder eller annan förmyndares godkännande för att du ska få registrera dig och använda plus-tjänsten. Genom att registrera dig och betala avgiften intygar du samtidigt att du har inhämtat ett sådant godkännande från förälder eller annan förmyndare. Du anses alltid försäkra riktigheten av sådana uppgifter som du lämnar om dig själv.

Prenumerationens löptid och uppsägning

Din prenumeration kan antingen vara en tillsvidareprenumeration eller en tidsbestämd prenumeration. Det framgår vid din beställning och registrering för plus-tjänsten om din prenumeration är en tillsvidareprenumeration eller om den är tidsbestämd.

En tillsvidareprenumeration innebär att du får tillgång till plus-tjänsten för en viss tidsperiod (vanligen en (1) månad), vilken förlängs med samma period om du själv inte säger upp prenumerationen innan periodens upphörande. Om du inte vill att din tillsvidareprenumeration förlängs, måste du alltså säga upp prenumerationen 48 timmar innan den aktuella tidsperioden löper ut. Uppsägning kan ske på Min Sida under respektive sajt som du är inloggad på.

En tidsbestämd prenumeration innebär att du får tillgång till plus-tjänsten under den angivna tidsperioden och att prenumerationen därefter upphör per automatik. En tidsbestämd prenumeration kan inte sägas upp i förtid.

ESMG äger rätt att säga upp din prenumeration, oavsett om det är en tillsvidareprenumeration eller en tidsbestämd prenumeration, med trettio (30) dagars varsel. ESMG har även rätt att omedelbart säga upp eller frysa din prenumeration om ESMG misstänker att du bryter mot dessa Villkor.

Avgift för plus-tjänsten

Prenumerationsavgiften för plus-tjänsten utgörs av en vanligen månatlig avgift och betalas alltid i förskott. Om avgiften är annan än en månatlig framgår vid registrering. Aktuell avgift framgår även din vid din registrering. Avgiften som anges inkluderar moms.

ESMG förbehåller sig rätten att ändra avgiften för plus-tjänsten vid tillsvidareprenumerationer. Den ändrade avgiften gäller då från och med nästkommande period, förutsatt att du inte sagt upp din prenumeration innan perioden löpt ut. En tidsbestämd prenumeration påverkas inte av en eventuell prisändring under den avtalade bindningstiden.

4. BETALNINGSALTERNATIV

Klarna Payments

Som betalningslösning använder ESMG Klarna Payments. Klarna Payments presenterar viss information för dig så snart du är identifierad. Vilken information du behöver ange för att uppnå identifiering kan variera mellan olika köptillfällen och kunder. Någon kreditupplysning tas aldrig direkt i Klarna Payments utan vid behov beroende på det betalningsalternativ du har valt. Kreditupplysningar som tas av Klarna påverkar inte din kreditvärdighet och kan inte ses av andra som begär kreditupplysning om dig, till exempel banker. Sedan du har identifierats uppvisar Klarna Payments vilka alternativ som är tillgängliga för just dig. Faktura är förvalt som betalningsalternativ men du kan givetvis fritt välja något av de andra alternativen såsom direktbetalning via bank eller betalning med kort. Vilka alternativ du erbjuds kan växla från tid till annan. Du kan själv välja om du vill skydda din användning av Klarna Payments med en PIN-kod. För information om din betalning kontakta Klarna via https://www.klarna.com/se/kundservice/.

5. ANVÄNDNING AV PLUS-TJÄNSTEN

Plus-tjänsten får endast användas för privat, icke-kommersiellt bruk. Din prenumeration är personlig och dina rättigheter enligt dessa Villkor får inte överlåtas till någon annan. Du ska förvara dina användaruppgifter till ditt konto säkert och oåtkomliga för andra personer. Om du har skäl att misstänka att någon obehörig har tagit del av dina användaruppgifter ska du snarast underrätta ESMG om detta. Du ansvarar själv för skada som orsakas genom att någon obehörig har använt dina uppgifter.

Du får inte heller använda plus-tjänsten så att ESMG eller annan drabbas av olägenhet eller skada. Notera särskilt vad som gäller om rättigheterna till plus-tjänstens innehåll under punkt 6 nedan.

6. IMMATERIELLA RÄTTIGHETER

Allt innehåll som tillhandahålls genom plus-tjänsten, såsom texter, stillbilder och rörliga bilder, grafik, teckningar och datakoder, skyddas av lagen om upphovsrätt (1960:729) och rättigheterna därtill innehas av ESMG eller dess licensgivare. ESMGs varumärken och kännetecken är skyddade av varumärkesrättslig lagstiftning. Att du skapar ett konto och använder plus-tjänsten ger dig ingen rätt att mångfaldiga, kopiera, överlåta, upplåta, överföra eller i annan form utnyttja sådant innehåll som förekommer i plus-tjänsten och ej heller att använda att ESMGs varumärken och kännetecken.

7. BEHANDLING AV PERSONUPPGIFTER

ESMG behandlar dina personuppgifter i enlighet vår personuppgiftspolicy som finns tillgänglig på https://www.esmg.se/personuppgifter/

8. COOKIES

ESMG använder sig av cookies för att ge dig en bättre upplevelse på ESMGs plattformar. Läs mer här: https://www.esmg.se/cookiepolicy/

9. TEKNISKA FÖRUTSÄTTNINGAR

Din tillgång till plus-tjänsten är vid var tid beroende av att du innehar erforderlig hårdvara och mjukvaror, såsom program för webbläsare och e-post, samt abonnemang för Internetanslutning. ESMG åtar sig inget ansvar för din tillgång till hårdvara och mjukvaror och inte heller för funktionaliteten i dessa eller förekommande kostnader som tredje parter, såsom internet- eller mobiltelefonoperatörer, kan betinga sig av dig i anledning av din användning av plus-tjänsten. Plus-tjänsten stöds av de senaste operativsystemen.

10. ANSVARSBEGRÄNSNING

ESMG kan inte hållas ansvarig för plus-tjänstens funktion, tillgänglighet, kvalitet, användbarhet eller säkerhet. Denna ansvarsbegränsning omfattar varje skada, direkt eller indirekt, som kan hänföras till användningen, eller hinder att använda, plus-tjänsten och dess innehåll. ESMG kan inte heller hållas ansvarig för tredje parters innehåll eller information som du kan ha fått del av genom användning av plus-tjänsten.

ESMG har rätt att tillfälligt stänga plus-tjänsten för att genomföra systemunderhåll, uppgradering eller för att vidta andra tekniska åtgärder. ESMG ska, i möjligaste mån, utföra dessa åtgärder med så små störningar som möjligt för dig. ESMG ansvarar inte för skada eller förlust som du kan anse dig lida av på grund av plus-tjänstens begränsningar i tillgång enligt ovan.

11. LÄNKAR

Plus-tjänsten kan innehålla länkar till andra webbplatser som kontrolleras av tredje part. ESMG ansvarar inte för innehåll och överföringar från sådana länkade webbplatser.

12. VILLKORSÄNDRING

ESMG har rätt att ändra dessa Villkor. En villkorsändring träder i kraft tidigast trettio (30) dagar efter det att ändrade villkor har meddelats dig via den e-postadress som du har uppgett vid registrering för plus-tjänsten. Om du inte godtar villkorsändringen kan du inom ovan nämnda 30-dagarsfrist säga upp din prenumeration. En uppsägning kan göras via e-post till kundtjanst@esmg.se. Om du inte sagt upp din prenumeration eller om du använder plus-tjänsten efter det att de nya villkoren trätt i kraft, innebär detta att du anses ha accepterat de nya ändrade villkoren.

13. ÅNGERRÄTT

Om du tecknar en prenumeration som privatperson, har du rätt att ångra ditt köp. Om du vill utnyttja din ångerrätt, måste du meddela oss inom 14 dagar från din beställning av plus-tjänsten. Du kan meddela oss genom att kontakta ESMGs kundtjänst via kundtjanst@esmg.se. På Konsumentverkets hemsida (www.konsumentverket.se) finns en blankett som du kan använda dig av för att utnyttja din ångerrätt.

Om prenumerationen redan är betald vid utövande av ångerrätten kommer vi att återbetala prenumerationsavgiften. Eftersom betalning för plus-tjänsten sker via Klarna Payments, så återbetalas avgiften via Klarna.

14. MEDDELANDEN

Du accepterar att ESMG kan komma att kontakta dig genom den e-postadress du angett vid din registrering, i syfte att informera dig om villkorsändringar eller andra meddelanden hänförliga till din prenumeration eller till plus-jänsten.

Vi använder även din e-post för att skicka dig meddelanden som avser direktmarknadsföring, såsom nyhetsbrev, information och erbjudanden om ESMGs olika tjänster och varumärken. Om du inte vill ta del av dessa meddelanden kan du avanmäla dig antingen genom att använda länken för avanmälan längst ned i mejlet eller genom att ändra kontoinställningar på Min Sida.

15. TILLÄMPLIG LAG OCH TVISTELÖSNING

Dessa Villkor ska tolkas och tillämpas i enlighet med svensk lag. Eventuell tvist ska avgöras av svensk allmän domstol, med Stockholms tingsrätt som första instans. Tvist kan också prövas av Allmänna reklamationsnämnden, vars beslut är en rekommendation till parterna om hur tvisten bör lösas.

16. KONTAKTUPPGIFTER

Du är alltid välkommen att kontakta ESMG via kundtjanst@esmg.se

Ange din värdekod:

Lös in värdekod Stäng
×

Välkommen till vårt lag!

Som plus-medlem har du nu tillgång till ALLT material på Hockeysverige.se

Tack, ditt köp är nu genomfört. Du har nu tillgång till ALLT material på Hockeysverige, FotbollDirekt, Innebandymagazinet och Svenska Fans (bannerfritt).

×

Grattis, du har nu blivit medlem!

Framöver kommer du få nyhetsbrev från Hockeysverige, glöm inte att du även kan bli plusmedlem för att få tillgång till ALLT material på sajten