Jenna Raunio.
Foto: Avdo Bilkanovic/Bildbyrån
SDHL 1

Jenna Raunio skriver kontrakt med HV71 till 2025

ANNONS

Tidigare under torsdagen blev Jenna Raunio uttagen i U18-landslaget. 
Nu skriver hon också kontrakt med HV71 till 2025. 
– Hon har en spännande framtid som väntar och det ska bli mycket intressant att följa henne, säger HV-sportchefen Jenni Asserholt.

Jenna Raunio har HV71 som moderklubb och sedan fjolåret har hon tagit en plats i klubbens SDHL-lag. 

Nu meddelar HV att de skriver långtidskontrakt med 15-årige talangen till 2025. 

– Jag känner att jag tagit steg framåt i mitt spel från förra säsongen och att HV71 är en klubb jag kan fortsätta att utvecklas i. Det har varit en dröm sedan jag var liten att representera HV71 och jag är väldigt glad över att jag får göra det även i framtiden, säger Raunio till klubbens hemsida.

Under årets säsong har backtalangen spelat 18 SDHL-matcher och gjort fem poäng. 

– Jenna är en stor talang och haft en mycket fin utveckling i höst som ordinarie spelare i SDHL-laget samt ledande spelare i Smålands vinnande TV-puckslag. Vi är mycket glada över att Jenna vill fortsätta i moderklubben och kombinera sina gymnasiestudier på Sanda. Hon har en spännande framtid som väntar och det ska bli mycket intressant att följa henne, säger Jenni Asserholt, sportchef i HV71.


TV: Fem unga stjärnor att hålla koll på inom svensk damhockey

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
söndag 04 juni
02:00 Vegas Golden Knights - Florida Panthers NHL
tisdag 06 juni
02:00 Vegas Golden Knights - Florida Panthers NHL