Deryk Engelland.
Bildbyrån
NHL

"Lagkaptenen" slutar - men får ny roll i klubben

ANNONS
Han hade bott i Las Vegas på somrarna i 14 år redan innan Golden Knights ens blev till. Nu avslutar Deryk Engelland karriären efter tre säsonger i "hemstaden".

Han är ursprungligen från Kanada, men Deryk Engelland kom att bli synonym med Las Vegas där han bodde mellan NHL-säsongerna. Han kom till staden redan 2004 då han spelade för Las Vegas Wranglers i ECHL. Det kom med andra ord inte direkt som en chock när Vegas valde att plocka Engelland från Calgary i expansionsdraften.

Vegas Golden Knights har aldrig haft en officiell lagkapten, men det var Engelland som agerade som kapten när Golden Knights kom in i ligan. Han fick mottaga stora hyllningar för sitt agerande efter masskjutningen i staden - bara dagar innan klubbens NHL-debut - och prisades också med Mark Messier Leadership Award.

Efter en säsong där 38-åringen hade svårt att ta plats i laguppställningen slutar Deryk Engelland nu spela ishockey. Det bekräftar Vegas Golden Knights på sina sociala medier. I stället kommer han nu få en roll som en assistent till klubbens ägare, skriver man.

Totalt spelade backen 671 NHLmatcher för Pittsburgh, Calgary och Vegas. Det blev 30 mål och totalt 127 poäng för den defensivt inriktade backen.


TV: Ur arkivet - William Karlssons magiska hattrick-kväll

Den här artikeln handlar om: