
NĂ€r Connor Bedard spelade i HV71: ”BĂ€st för mig att komma till Sverige”
Han Ă€r den mest uppsnackade talangen sedan Connor McDavid. I natt kommer han vĂ€ljas som nummer ett i NHL-draften. För knappt tre Ă„r sedan spelade Connor Bedard i HV71 – och trĂ€ffade dĂ„ hockeysverige.se för en lĂ„ng intervju. Nu Ă„terpublicerar vi den, med anledning av nattens draft.
â Jag tror knappt ens pĂ„ att det vore realistiskt för mig att draftas, sade han dĂ„.
FOTNOT: Den hÀr texten publicerades september 2020.
JĂNKĂPING (HOCKEYSVERIGE.SE)
Connor Bedard.
Det Àr ett namn som vi alla behöver lÀgga pÄ minnet.
Den kanadensiska supertalangen frÄn North Vancouver Àr bara 15 Är gammal men har redan börjat jÀmföras med storstjÀrnor som Sidney Crosby och Connor McDavid och förvÀntas gÄ tidigt, kanske först, i NHL-draften 2023.
Bedard har nu hittat till Sverige och Jönköping dÀr han trÀnar med HV71:s J18-lag. Hockeysverige.se trÀffade honom dÀr för att prata om hans korta men intressanta karriÀr.
â Jag började med hockeyn nĂ€r jag var fyra, fem Ă„r gammal och jag gillade det faktiskt inte först. Den första trĂ€ningen sög för vi fick inte ha klubbor eller puckar dĂ„ men nĂ€r jag vĂ€l fick en klubb och en puck sĂ„ började jag gilla det och jag har spelat Ă€nda sedan dess, sĂ€ger kanadensaren och fortsĂ€tter:
â Jag kommer ihĂ„g nĂ€r vi spelade vĂ„r första match pĂ„ trĂ€ning nĂ€r jag var fem Ă„r gammal och det var första gĂ„ngen jag spelade pĂ„ riktigt. Jag Ă€lskade det verkligen och efter det har detta varit mitt liv.
Ett favoritminne för 15-Äringen Àr hemma-OS 2010 som spelades i Vancouver dÀr Kanada vann guld efter att kaptenen Sidney Crosby avgjort finalen mot USA i sudden death. DÄ var Bedard endast fem Är gammal.
â âThe Golden Goalâ. Det var riktigt speciellt. Arenan (Vancouver Canucks hemmabas Rogers Arena) ligger bara 20 minuter frĂ„n dĂ€r jag bodde dĂ„. Jag var tyvĂ€rr inte pĂ„ matchen men om den hade spelats nu, nĂ€r jag Ă€r Ă€ldre, sĂ„ hade jag helt klart skaffat biljetter.
â Jag kommer inte ihĂ„g mycket frĂ„n sjĂ€lva turneringen men jag minns verkligen det avgörande mĂ„let.
Just den OS-turneringen kan ha pÄverkat Connor Bedard i hans val av favoritspelare dÄ han Àr snabb att nÀmna just Crosby pÄ frÄgan om vad han har för förebild. Han nÀmner Àven tvÄ andra NHL-spelare som han ser upp till.
â Jag har alltid varit ett stort Crosby-fan under uppvĂ€xten och jag tycker att sĂ€ttet han Ă€r utanför isen Ă€r typ bĂ€st av alla och hur han Ă€r pĂ„ isen talar ju för sig sjĂ€lvt.
â Jag har fĂ„tt möjligheten att Ă„ka och trĂ€na med (Mathew) Barzal lite under sommaren och jag har fĂ„tt lĂ€ra kĂ€nna honom vilket har varit coolt, sĂ„ jag gillar honom ocksĂ„. En annan Ă€r (Auston) Matthews, jag försöker titta pĂ„ honom mycket och jag vill Ă€ven göra det dragskottet som han Ă€r sĂ„ bra pĂ„.
â Om jag kunde snappa upp vad de tre Ă€r bra pĂ„, Crosbys hockey-IQ, Barzals skridskoĂ„kning och Matthews skott, dĂ„ skulle jag vara riktigt bra. De Ă€r alla tre sinnessjukt bra.
Finns det nÄgra svenskar som du gillar?
â Jag Ă€r ett stort Canucks-fan och jag vet inte varför men de har alltid haft fantastiska svenska spelare som Sedinarna, (Markus) NĂ€slund och nu Elias Pettersson.
â Det finns sĂ„ mĂ„nga svenskar i NHL just nu och det kĂ€nns som att de bara blir fler och fler. De Ă€r alla riktigt skillade och roliga att kolla pĂ„.
***
Connor Bedard har nu alltsÄ kommit till Jönköping för att trÀna med HV71. Han landade i Sverige tidigt i fredags och under mÄndagen gjorde han sina första trÀningar med HV:s juniorer.
â Det har varit bra hittills. Staden, jag kan inte ens uttala namnet pĂ„ den, Ă€r ganska liten sĂ„ det Ă€r lĂ€tt att ta sig runt. Det Ă€r en fin stad, ganska likt nĂ„gra av stĂ€llena dĂ€r jag kommer frĂ„n i vĂ€stra Kanada, sĂ„ allt har bara varit bra Ă€n sĂ„ lĂ€nge.
Inför vÄr intervju kom han cyklandes till Husqvarna Garden. Han har fÄtt lÄna en lÀgenhet bara ett par kilometer frÄn arenan vilket gör att det bara tar fem minuter för honom pÄ cykeln för att komma till rinken, som kommer bli hans andra hem de nÀrmaste mÄnaderna.
â Det hĂ€r Ă€r förmodligen det enda stĂ€llet jag kommer att Ă„ka till sĂ„ det Ă€r skönt att ha arenan sĂ„ pass nĂ€ra dĂ€r jag bor, sĂ€ger han.
Men dÄ kommer vi till den stora frÄgan: Hur kommer det sig att en jÀttetalang, som hyllas som vÀrldens bÀsta 15-Äring, kommer till Sverige för att trÀna med ett juniorlag hÀr?
â Jag hade ju egentligen tĂ€nkt spela i WHL men det har skjutits upp och vi vet inte riktigt alls vad som kommer att hĂ€nda dĂ€r. SĂ„ att vara hĂ€r och trĂ€na, och kanske till och med spela, det Ă€r bara bra för mig. De jobbar bra med spelarutveckling hĂ€r.
â Min agent kĂ€nner nĂ„gra i HV71 och har kontakter i flera svenska klubbar men det hĂ€r Ă€r helt klart ett av topplagen. Vi hörde av oss till dem och de sade att de vore glada att ha mig hĂ€r sĂ„ jag körde med det, följde med strömmen.
â Agenten kĂ€nner folk i klubbar i flera olika lĂ€nder men han tyckte att det vore bĂ€st för mig att komma till Sverige. Om jag hade inte fĂ„tt dispens för att spela i WHL Ă€ven fast jag Ă€r ett Ă„r yngre den hĂ€r sĂ€songen sĂ„ hade detta varit ett alternativ dĂ„ ocksĂ„.
âKAN LĂRA MIG MYCKET HĂR I SVERIGEâ
I skrivande stund Àr det oklart hur det blir med starten av juniorligan. Just nu gÄr det inte ens att sÀga om det blir spel eller inte den hÀr sÀsongen.
â De har sagt december tidigare men det Ă€r riktigt osĂ€kert just nu. Ingen vet med sĂ€kerhet vad som kommer att hĂ€nda, sĂ„ det Ă€r dĂ€rför jag Ă€r hĂ€r, sĂ€ger Bedard som i vĂ„ras blev den första spelaren i WHL:s historia att bli tilldelad "exceptionell status", vilket innebĂ€r att han fĂ„r debutera i ligan ett Ă„r tidigare Ă€n alla andra.
KĂ€nns det surt att det blivit som det blivit med tanke pĂ„ att du skulle göra din första, âexceptionellaâ sĂ€song i WHL?
â Ja, ibland tĂ€nker man âvarför behövde detta hĂ€nda just detta Ă„retâ, men det Ă€r vad det Ă€r det Ă€r, det finns mĂ„nga andra som har det vĂ€rre Ă€n mig med allt som hĂ€nder i vĂ€rlden just nu.
âJag hoppas verkligen att WHL kommer att kunna starta i december men om det inte gör det kommer jag att spela hĂ€r i HV71â
Vad kan du om svensk ishockey sedan tidigare?
â Inte mycket förutom att rinken Ă€r större. NĂ€r man tittar pĂ„ de svenska killarna i NHL sĂ„ ser man att alla har otrolig skicklighet. Jag vet att de har mycket skillstrĂ€ning hĂ€r vilket jag gillar.
â Men den svenska ligan Ă€r inte riktigt nĂ„got som man följer i Kanada, sĂ€ger Bedard och skrattar.
Att komma till Sverige och trÀna med HV71 Àr nÄgot som tror kommer vara positivt för hans egna utveckling. 15-Äringen menar nÀmligen att det Àr bra att ha flera influenser i sitt spel.
â Jag tror att man kan lĂ€ra sig flera olika saker hĂ€r i Sverige. De trĂ€nar pĂ„ ett annorlunda sĂ€tt jĂ€mfört med i Kanada sĂ„ det kommer vara bra för mig att plocka med det in i mitt spel.
â Varje land specialiserar sig pĂ„ nĂ„gonting och jag tror att hĂ€r, samt i hela Europa, Ă€r det mycket skillsutveckling. Jag tror det Ă€r nĂ„got som verkligen skulle hjĂ€lpa mig i mitt spel.
â Jag hoppas att jag kommer kunna lĂ€ra mig flera nya grejer hĂ€r. Till exempel redan pĂ„ första trĂ€ningen hĂ€r sĂ„ gjorde vi flera saker, bĂ„de i gymmet och pĂ„ isen, som jag aldrig har gjort tidigare.
Som vadÄ?
â Lite âedgingâ-grejer med skridskoĂ„kningen som var helt nytt för mig och det har Ă€ven nĂ„gra nya övningar i gymmet som jag inte gjort förut.
Just nu handlar det bara om att trÀna med HV i vÀntan pÄ besked om hur det blir med sÀsongen i Kanada. Den stora frÄgan Àr dock ifall det skulle kunna bli aktuellt för Bedard att spela matcher för J18-laget?
â Jag hoppas verkligen att WHL kommer att kunna starta i december och om det gör det sĂ„ kommer jag inte spela hĂ€r, dĂ„ hade jag behövt flyga tillbaka i början av november sĂ„ det hade inte varit aktuellt att spela hĂ€r dĂ„.
â Om det inte skulle bli sĂ„ kommer jag dock att spela hĂ€r. Jag skulle bli riktigt glad bara över att fĂ„ spela.
Löftet hÄller god kontakt med sin WHL-klubb Regina Pats och förvÀntar sig fÄ klarhet i hur det blir snart.
â Jag tror att det kommer att komma nĂ„gon uppdatering om det snart men jag vet inte riktigt. Men under tiden Ă€r jag bara glad över att fĂ„ vara hĂ€r.
BOR TILLSAMMANS MED SIN 17-Ă RIGA SYSTER
Connor Bedard har dock inte flugit ensam till Jönköping. Med sig har han sin 17-Äriga syster Madison som ska hjÀlpa till att ta hand om honom under tiden i Sverige.
â Mina förĂ€ldrar behöver stanna hemma och jobba. Min syster Ă€r Ă€ldre och riktigt ansvarstagande sĂ„ det Ă€r nĂ€stan som att ha en förĂ€lder hĂ€r. Det Ă€r ganska coolt att vi bĂ„da kan vara hĂ€r och jag Ă€r riktigt glad över att hon hade möjlighet att komma hit ocksĂ„.
Just att fÄ ha med sig nÄgon, och speciellt en familjemedlem, Àr vÀldigt betryggande för 15-Äringen i stÀllet för att han skulle Äka hit sjÀlv.
â Det Ă€r mycket mer bekvĂ€mt att ha nĂ„gon hĂ€r med mig. De första dagarna hĂ€r har hon gjort vĂ€ldigt mycket för mig, som att laga mat och sĂ„dana saker. Hon har varit grym. Jag hade varit ganska vilsen hĂ€r utan henne Jag tror inte ens att jag hade kommit till flygplatsen rĂ€tt dĂ„, sĂ€ger han och skrattar.
Trots att han valt att flytta hemifrÄn till ett för honom frÀmmande land sÄ har han inte övergivit skolgÄngen. Kanadensaren fortsÀtter sin utbildning men pÄ distans.
â Jag kör online just nu och om sĂ€songen kommer igĂ„ng hemma sĂ„ kommer jag förmodligen börja en skola i Regina, men just nu Ă€r det pĂ„ distans. Det Ă€r inga schemalagda lektioner eller sĂ„ utan jag kan göra lite vad jag vill, i min egen takt, vilket Ă€r skönt för mig.
Ăr skolgĂ„ngen viktig för dig eller lĂ€gger du allt fokus pĂ„ hockeyn?
â SjĂ€lvklart Ă€r det viktigt. Allt kan hĂ€nda framöver liksom. Jag kanske aldrig tar mig till elithockeyn eller blir skadad. Ăven om jag skulle ha tur och bli professionell hockeyspelare sĂ„ finns det en karriĂ€r efter det och det hade varit skönt att ha nĂ„got att göra eftersom man Ă€r ganska ung nĂ€r man slutar med hockeyn. Man har mycket liv kvar att leva sĂ„ det vore bra att i alla fall ha nĂ„got dĂ„. Det Ă€r riktigt riskabelt att bara satsa allt pĂ„ hockeyn.
***
Vad Àr dÄ Connor Bedard för spelare?
Det Àr en kortvÀxt center som, just nu, mÀter 173 centimeter och har sina frÀmsta egenskaper i offensiven. Söker man pÄ hans namn pÄ YouTube Àr det tydligt vilken enorm skicklighet 15-Äringen besitter dÄ han har showat i Canadian Sport School Hockey League de senaste tvÄ Ären. För sitt lag West Van Academy Prep har han har gjort 107 mÄl och totalt 172 poÀng pÄ 66 matcher vilket ger ett snitt pÄ drygt tvÄ och en halv poÀng per match.
Hans fÀrdigheter pÄ isen gÄr inte obemÀrkt förbi. Bara under den halvtimme undertecknad följer trÀningen med HV71:s J18-lag gÄr det snabbt att se att han förmodligen Àr bÀst pÄ isen, i alla fall mest spektakulÀr med sina pucktricks och eleganta skridskoÄkning.
Det Àr jag inte ensam om att tycka. Flera yngre killar frÄn HV:s ungdomslag stÀller sig bredvid mig bara för att titta pÄ Bedard.
âVem av dem Ă€r det? Ăr det han med nummer 28 pĂ„ ryggen? Kolla pĂ„ honom! Hur gjorde han det dĂ€r?! Wow!â, sĂ€ger de upphetsat innan deras ledare nĂ€stan fĂ„r slĂ€pa ut dem ur B-hallen i Husqvarna Garden för att de inte ska bli sena till sin egen trĂ€ning.
VILL FĂRBĂTTRA SIN DEFENSIV I SVERIGE
Bedard sjÀlv hymlar inte heller med att det Àr i offensiven som han har sina styrkor, men han Àr lite mer ödmjuk nÀr han ska beskriva sig sjÀlv som spelare.
â Jag vill se mig sjĂ€lv som en 60-metersspelare, jag försöker i alla fall göra mitt bĂ€sta i defensiv zon. Det Ă€r i offensiven dĂ€r jag Ă€r bĂ€st. Jag kan skapa chanser och Ă€ven sĂ€tta pucken i nĂ€t.
â Jag vill vara en dynamisk spelare offensivt. Det Ă€r det som har tagit mig sĂ„ hĂ€r lĂ„ngt och om jag kan fortsĂ€tta göra det sĂ„ vore det grymt. Det Ă€r det jag vill, det defensiva spelet Ă€r sjĂ€lvklart lika viktigt och jag mĂ„ste vara ansvarsfull i försvaret ocksĂ„.
Genom Ären har vi sett flera exempel pÄ svenska spelare som Àr offensiva stjÀrnor hÀr hemma men som fÄr ta en mer defensiv roll borta i NHL. Detta dÄ svenskar ofta hyllas för att ett riktigt starkt defensivt grundspel.
Det Àr nÄgot som Bedard nu hoppas att han ska kunna snappa upp.
â De senaste Ă„ren har min defensiv verkligen blivit bĂ€ttre. NĂ€r man Ă€r liten sĂ„ tĂ€nker man riktigt aldrig pĂ„ försvarsspel. NĂ€r man blir Ă€ldre sĂ„ förstĂ„r man mer och mer hur viktigt det Ă€r sĂ„ jag har försökt jobba pĂ„ det.
â Om man tittar pĂ„ just svenskar sĂ„ rĂ€cker det med att kolla pĂ„ Elias Pettersson. Han Ă€r sjĂ€lvklart otroligt bra offensivt men har Ă€r ocksĂ„ riktigt underskattad defensivt. Han Ă€r ganska bra i försvaret.
â SjĂ€lvklart vore det bra för mig att plocka upp lite av det defensiva spelet hĂ€r i Sverige ocksĂ„ eftersom de verkar vara riktigt bra pĂ„ det.
Det finns mÄnga iögonfallande delar av 15-Äringens spel men nÀr han sjÀlv fÄr lyfta fram en egenskap blir det dock hans avslut.
â Jag skulle sĂ€ga att skottet Ă€r min största tillgĂ„ng. Efter första trĂ€ningen hĂ€r i HV stod jag i deras skills corner och sköt en del och hemma i trĂ€dgĂ„rden har jag ett skjutstĂ€lle dĂ€r jag har spenderat otaliga timmar.
â Jag kan inte riktigt vara nöjd med hur det Ă€r nu heller för nĂ€r man tittar pĂ„ killarna i NHL och hur hĂ„rt de kan skjuta sĂ„ vet jag att jag behöver fortsĂ€tta jobba mycket pĂ„ det för att kunna nĂ„ den nivĂ„n.
âNĂ€r jag inte gör nĂ„gonting för att försöka bli bĂ€ttre kĂ€nner jag mentalt att jag inte lagt ned tillrĂ€ckligt mycket möda och det kĂ€nns inte braâ
Connor Bedard om sitt 'trÀningsberoende'
Det gÄr inte att ifrÄgasÀtta Bedards trÀningsvillighet heller. Han har faktiskt beskrivits som "ett trÀningsfreak" som har svÄrt att hÄlla sig borta frÄn att rinken. En beskrivning som han hÄller med om dÄ han stÀndigt Àr ute efter att utvecklas och förbÀttra delar av sitt spel.
â NĂ€r jag inte gör nĂ„gonting för att försöka bli bĂ€ttre kĂ€nner jag mentalt att jag inte lagt ned tillrĂ€ckligt mycket möda och det kĂ€nns inte bra. Jag vet inte varför men jag har alltid velat vara pĂ„ isen eller i gymmet, det Ă€r bara sĂ„ det Ă€r.
Under vÄren och sommaren trÀnade han nÀstan varje dag och kunde köra fem gympass samt mellan sex och elva istrÀningar i veckan. Det fick hans blivande klubb Regina Pats att sÀga till honom att lugna ner sig.
â De sade till mig att jag skulle ta ett par veckor ledigt och jag har faktiskt tagit lite ledighet ibland. Jag har haft de hĂ€r fyra dagarna runt resan hit och sedan har jag Ă€ven tagit det lugnt nĂ„gra helger.
â För att ta sig till NHL tĂ€nker man att man mĂ„ste trĂ€na sĂ„ mycket man bara kan men att vila Ă€r sjĂ€lvklart minst lika viktigt och det Ă€r nĂ„got som jag har lĂ€rt mig hĂ€r de senaste Ă„ren.
Just att koppla av och ÄterhÀmta sig har blivit ett viktigt för Bedard. Han förstÄr nu vikten av att vila.
â NĂ€r man blir Ă€ldre kan man inte bara köra pĂ„ sĂ„ mycket som du bara vill. Jag att jag Ă€r fortfarande ung men nĂ€r man Ă€r sex Ă„r gammal fĂ„r man aldrig ont i höfterna eller nĂ„got sĂ„dant men nu Ă€r det annorlunda. Jag har försökt ta fler vilodagar de senaste Ă„ren och det handlar om att lĂ€ra sig nĂ€r kroppen behöver ett break.
***
Som tidigare nĂ€mnts fick Connar Bedard âexceptional statusâ av WHL i vĂ„ras. Det gör det möjligt för honom att debutera som 15-Ă„ring i en liga dĂ€r man vanligtvis kliver in som 16-Ă„ring. Han blir dĂ€rmed den första 15-Ă„ringen i ligans historia att göra det. Endast sex andra spelare har fĂ„tt exceptional status tidigare, men dĂ„ har det handlat om nĂ„gon av de andra stora juniorligorna, OHL eller QMJHL.
Det Àr inga dÄliga lirare heller som fÄtt epitetet tidigare. North Vancouver-killen sÀllar sig nÀmligen till samma skara som nuvarande storstjÀrnor som John Tavares, Aaron Ekblad och Connor McDavid. Alla tre fick "exceptional status" och valdes sedan först i en NHL-draft.
â Det var ganska coolt och tufft att fĂ„ det ocksĂ„. Jag kĂ€nde mig riktigt hedrad och tacksam över att de gav mig det. Det var riktigt speciellt och det Ă€r ocksĂ„ hĂ€ftigt att ha sitt namn pĂ„ en sĂ„dan lista spelare, sĂ€ger Bedard om Ă€ran.
Vad för du för förvÀntningar pÄ att spela i WHL, om det nu blir spel den hÀr sÀsongen?
â Jag vet Ă€rligt talat inte riktigt. Att titta pĂ„ matcherna Ă€r sĂ„ annorlunda jĂ€mfört med att spela sĂ„ det Ă€r ganska svĂ„rt att sĂ€ga hur det kommer gĂ„ för mig. Jag vet att jag kommer behöva Ă€ndra lite i mitt spel. Jag har inte riktigt satt upp ett personligt mĂ„l Ă€n men laget gick inte till slutspel förra sĂ€songen sĂ„ jag tror att ta sig till slutspel vore riktigt viktigt för gruppen.
Hur ska du Àndra ditt spel?
â Det Ă€r mĂ„nga killar dĂ€r som Ă€r Ă€ldre Ă€n mig, 19, 20-Ă„ringar, sĂ„ alla kommer att vara större och snabbare. Jag vet att jag inte kommer att kunna finta bort spelare lika mycket sĂ„ jag kommer behöva spela lite annorlunda.
De tre juniorligorna â QMJHL, OHL och WHL â som spelar under paraplyorganisationen CHL (Canadian Hockey League) bestĂ„r av spelare mellan 16 och 20 Ă„r, med ett fĂ„tal undantag. Ligorna, inte minst WHL, Ă€r kĂ€nda för sitt tuffa spel. Det gör ofta att de större, Ă€ldre killarna ger sig pĂ„ de mer skillade och yngre spelarna i ett försök att rubba dem.
Det Àr dock inte nÄgot som Bedard rÀds.
â Det Ă€r en riktigt fysisk liga. Jag verkar ha haft en mĂ„ltavla pĂ„ mig nĂ€r jag har spelat tidigare ocksĂ„ sĂ„ jag Ă€r van vid det. Enda skillnaden Ă€r att motstĂ„ndarna kommer att vara större och starkare nĂ€r de kommer efter mig nu.
â Det kommer handla om att jag mĂ„ste tĂ€nka för att ta mig ut ur sĂ„dana situationer nĂ€r de Ă„ker mot mig och det kommer vara tufft och nĂ„got som hör ihop med att jag behöver Ă€ndra mitt spel.
âDet finns en del press sĂ„ klart men det Ă€r ocksĂ„ det man vill ha. Man vill bli jĂ€mförd med sĂ„dana killar och det Ă€r ganska cooltâ
Bedard om att bli jÀmförd med Crosby och McDavid
Connor Bedards otroliga framgĂ„ngar pĂ„ isen som 13- och 14-Ă„ring har lett till att han har kallats för ânĂ€sta stora framtidsnamn inom den kanadensiska ishockeynâ. Eftersom han Ă€r center har han redan jĂ€mförts med superstjĂ€rnor som Sidney Crosby och Connor McDavid.
Hur Àr det att leva med det för att jÀmföras med sÄdana spelare mÄste ju lÀgga en hel del press pÄ dina axlar?
â NĂ€r man bara gĂ„r omkring som vanligt sĂ„ Ă€r det inget man tĂ€nker pĂ„. Det finns mycket pĂ„ sociala medier dĂ€r man bĂ„de fĂ„r beröm och kritiseras, men man kan inte riktigt tĂ€nka pĂ„ sĂ„nt. Om man lyssnar pĂ„ radion eller kollar pĂ„ ett sportprogram pĂ„ tv kan en spelare vara bĂ€st i vĂ€rlden en dag för att nĂ€sta dag ha en dĂ„lig match och dĂ„ Ă€r de plötsligt sĂ€mst i vĂ€rlden. Jag tror att det Ă€r bra för mig att inte kolla upp mig sjĂ€lv pĂ„ internet sĂ„ mycket.
â Det finns en del press sĂ„ klart som följer med det dĂ€r men det Ă€r ocksĂ„ det man vill ha. Man vill bli jĂ€mförd med sĂ„dana killar och det Ă€r ganska coolt. Jag ser det inte som nĂ„got negativt.
Han försöker i stÀllet att anvÀnda det som motivation snarare Àn en börda.
â SjĂ€lvklart, jag vill ju bli bĂ€st. Det Ă€r helt klart en motivation för mig och om jag kan fortsĂ€tta jĂ€mföras pĂ„ sĂ„ sĂ€tt sĂ„ Ă€r det nĂ„got som jag vill.
âVORE HELT GALET ATT BLI DRAFTAD I NHLâ
Bedard vill inte bara vara bÀst utan han strÀvar Àven efter att vara unik. PÄ ryggen har han nÀmligen ett ovÀntat nummer, 98. Det Àr bara tre NHL-spelare nÄgonsin som har burit det numret: Brian Lawton, Jesse PuljujÀrvi och Michail Sergatjev. För de tvÄ sistnÀmnda grundar det sig i att de bÄda Àr födda 1998.
NÀr Bedard valde att bÀra nummer 98 gjorde han det för att ha ett nummer som han kunde göra till sitt eget. Precis som Crosby Àger nummer 87, McDavid har 97 och sjÀlvklart Wayne Gretzky och hans 99.
â Jag var typ sex Ă„r gammal nĂ€r jag valde det, före det hade jag bara bytt mellan slumpmĂ€ssiga nummer. Jag tittade pĂ„ NHL-spelarna och det var ingen som hade det sĂ„ jag ville göra det till mitt eget. Det Ă€r ett ganska coolt nummer och jag tycker det ser bra ut.
Connor Bedard lever inte riktigt ett liv som en vanlig 15-Äring skulle göra. I hans vÀrld ryms agenter, autografskrivning och intervjuer.
â Det Ă€r inte sĂ„ farligt. Jag kan fortfarande vara en normal kille och umgĂ„s med kompisar och sĂ„. Jag blir inte riktigt igenkĂ€nd pĂ„ stan eller sĂ„. Det Ă€r helt klart ett lite annorlunda liv men man lĂ€r sig att leva med det och nu gillar jag det.
Googlar man pÄ Connor Bedards namn dyker oftast NHL-draften 2023 upp i samma veva. Det Àr dÄ han Àr tillgÀnglig för att tingas av en NHL-klubb och mÄnga tror redan att han kommer att vÀljas först av alla.
Har du sjÀlv redan börjat se fram emot draften 2023?
â Jag tror knappt ens pĂ„ att det vore realistiskt för mig att draftas. Jag kollar pĂ„ killarna i NHL hela tiden och tĂ€nker bara âdet kan vĂ€l inte hĂ€nda, eller?â
â SjĂ€lvklart Ă€r det ett mĂ„l för mig att bli draftad och det vore helt galet men det Ă€r ingenting som jag tĂ€nker pĂ„ nu. Det Ă€r fortfarande tre Ă„r till dess och just nu Ă€r jag bara fokuserad pĂ„ att vara hĂ€r och dĂ€refter pĂ„ att spela i WHL.
â Det finns Ă€ndĂ„ dĂ€r i bakhuvudet och det Ă€r nĂ„got som jag trĂ€nar för och anvĂ€nder som extra motivation, avslutar Connor Bedard.
TV: Spelare att hÄlla koll pÄ i NHL-draften
Den hÀr artikeln handlar om: