Stefan Hedlund stannar i Skellefteå.
Foto: Fredrik Karlsson/Bildbyrån
SHL

Säkrar upp tränaren: "Borgar för möjlighet till kontinuitet"

ANNONS
Stefan Hedlund hämtades in till Skellefteå från schweiziska Zug inför säsongen.
Nu står det klart att norrbottningen förlänger sitt kontrakt med SHL-klubben till 2023.
– Det känns jättekul att få vara med på den resa vi gör här, säger Hedlund till klubbens hemsida.

Efter två år i schweiziska Zug, där Stefan Hedlund jobbade som både akademiansvarig, assisterande tränare och huvudtränare för klubbens reservlag, vände han hem till Sverige för att ställa sig på Skellefteås tränarbänk inför den gångna säsongen.

Hedlunds kontrakt gällde då över säsongen 2020/21, men redan nu står det klart att norrbottningen är klar för en fortsättning i Skellefteå. Under torsdagsförmiddagen meddelade klubben att Hedlund tecknat ett nytt avtal som sträcker sig över säsongen 2022/23.

– Han gjorde ett bra första år här så det känns kul att förlänga. Det borgar för möjlighet till kontinuitet, vilket vi uppskattar och eftersträvar. Han är driven och vill utveckla både sig själv och andra, säger klubbens general manager Erik Forssell till klubbens hemsida.

DELAR HUVUDTRÄNARANSVARET

Hedlund kommer nästa säsong att dela huvudtränaransvaret med Stefan Klockare och Andreas Falk.

– Det känns jättekul att få vara med på den resa vi gör här. Vi har ju gjort en liten ombyggnation med ett ungt och hungrigt lag, vilket jag tror kommer bära frukt på sikt. Det ska bli oerhört inspirerande att få möjligheten att vara med och slåss om guldet i tre år till så jag är superstolt över att få det förtroendet av föreningen, säger Hedlund.

45-åringen har tidigare varit tränare i Piteå och Luleås J20-lag.


TV: Spelarna som nått 700 mål snabbast i NHL:s historia

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
söndag 04 juni
02:00 Vegas Golden Knights - Florida Panthers NHL
tisdag 06 juni
02:00 Vegas Golden Knights - Florida Panthers NHL