Marcus Weinstock.
Foto: Johan Bernström/Bildbyrån
SHL

Trotjänaren får lämna – efter tio säsonger

ANNONS
Han kom till Örebro 2010 och var med om att ta upp klubben i SHL. Efter tio säsonger och över 500 matcher i klubbens tröja står det nu klart att Marcus Weinstock får lämna Örebro.
– Det här beslutet har vuxit fram gemensamt, säger sportchefen Niklas Johansson.

Marcus Weinstock har kommit att bli synonym med Örebro Hockey. Men efter tio säsonger och 507 matcher i klubbens tröja står det nu klart att parterna går skilda vägar.

I ett pressmeddelande skriver Örebro Hockey att 36-åringen inte kommer att återvända till klubben säsongen 2020/21.

– Jag och Marcus har känt varandra under många år och han har haft en otroligt stor betydelse för Örebro Hockey. Vi har haft en diskussion under en längre tid och det här beslutet har vuxit fram gemensamt. Jag vill tacka Marcus för allt han gjort för Örebro Hockey och min förhoppning är att Marcus blir kvar i en annan roll i förening, säger Örebro Hockeys sportchef Niklas Johansson.


Weinstock kommer från sin minst produktiva säsong under sin tid i Örebro. På 46 matcher noterades han för sex mål och 14 poäng. Under sina tio säsonger i klubben har han gjort 154 poäng på 357 SHL-matcher och ytterligare 115 poäng på 150 allsvenska matcher.

Under karriären har Weinstock också hunnit representera Färjestad, Bik Karlskoga, Leksand, Arboga, Växjö och Huddinge.


TV: Robin Figren svarar på tio frågor

Den här artikeln handlar om: