Filip Owesson är näste trotjänare att lämna TAIF.
Foto: Avdo Bilkanovic/Bildbyrån
HockeyAllsvenskan

Ännu en trotjänare lämnar Tingsryd

ANNONS

Robin Olsson, Oscar Holst och Filip Owesson har alla gjort över 300 matcher i Tingsrydströjan. 
Nu har alla lämnat klubben då Owesson i dag blev den tredje trotjänaren att meddela att hans tid i Småland är över.
– Tingsryd är och kommer alltid vara föreningen närmast hjärtat, säger 28-åringen till klubbens hemsida. 

Tingsryd tappar alla sina tre tyngsta trotjänare till nästa säsong. Precis efter den sista matchen för säsongen meddelade Oscar Holst att han har spelat sin sista match i Hockeyallsvenskan och för en vecka sedan berättade lagkaptenen Robin Olsson att han avslutar hockeykarriären. 

Nu är det Filip Owesson som lämnar Tingsryd. 

”FANTASTISKT HUR EN LITEN BY SLUTER SAMMAN”

28-åringen har TAIF som moderklubb och har spenderat hela sin karriär i klubben. Han stannar dock på 313 allsvenska matcher med Tingsryd. 

– Jag har funderat fram och tillbaka om jag skulle vilja fortsätta spela kvar eller om jag ska testa något annat. Jag har vägt för- och nackdelar och till slut kände jag väl att det är dags att vidga vyerna. Sedan vart jag hamnar återstår att se. Jag stänger aldrig några dörrar för TAIF i framtiden oavsett vad det skulle innebära. Det är och kommer alltid vara föreningen närmast hjärtat, säger Owesson till klubbens hemsida.
– Det finns många jag vill tacka genom åren. Jag vill tacka fansen som alltid är med oss. Det är fantastiskt hur en liten by sluter samman och kommer på matcherna oavsett om det går bra eller dåligt. Känslan har alltid varit att fansen ställer upp ännu mer i motgång vilket är få förunnat.

Till skillnad från Olsson och Holst säger Owesson att han vill fortsätta med elithockeyn. Det är dock inte klart var 28-åringen kommer att spela nästa säsong. 

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
torsdag 23 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
16:20 Kanada - Slovakien VM
16:20 Schweiz - Tyskland VM
20:20 USA - Tjeckien VM
20:20 Sverige - Finland VM
fredag 24 maj
02:30 Dallas Stars - Edmonton Oilers NHL
lördag 25 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
söndag 26 maj
02:00 Dallas Stars - Edmonton Oilers NHL
21:00 Florida Panthers - New York Rangers NHL
tisdag 28 maj
02:30 Edmonton Oilers - Dallas Stars NHL
onsdag 29 maj
02:00 Florida Panthers - New York Rangers NHL
torsdag 30 maj
02:30 Edmonton Oilers - Dallas Stars NHL