Niklas Sundblad och Petri Liimatainen nya tränarjobb.
Foto: Johan Bernström/Bildbyrån
Europa

Förre Örebrotränarnas nya jobb: Tar över tabelljumbon

ANNONS
Niklas Sundblad har inte haft något tränarjobb sedan han fick sparken från Örebro förra säsongen. Nu är 46-åringen tillbaka i hetluften igen. Under måndagskvällen presenterades han och hans tidigare vapendragare Petri Liimatianen som den tyska ligajumbon Schwenninger Wild Wings nya tränare.

Niklas Sundblad fick hastigt och mindre lustigt lämna sitt uppdrag som huvudtränare för Örebro för ett drygt år sedan efter svaga resultat.

Sedan dess har den 46-årige tränaren inte haft något tränarjobb, men nu har Sundblad antagit en ny utmaning. Under måndagskvällen meddelade nämligen den tyska ligajumbon Schwenninger Wild Wings att Sundblad är klubbens nya tränare. 

KONTRAKT TILL 2021

Med sig på tränarbänken får Sundblad även sin tidigare assisterande tränare i Örebro, Petri Liimatainen.
– Niklas Sundblad och Petri Liimatainen var toppspelare i DEL och internationellt och har bevisat att de är en framgångsrik tränarduo. Det har kompletterat varandra bra de senaste åren och har en tydlig filosofi. De har bra kunskaper om ligan och spelarna här, säger sportchefen Jürgen Rumrich till klubbens hemsida.

Sundblad har coachat både Köln och Ingolstadt i DEL tidigare, klubbar som även Petri Liimatainen varit verksam i.

Sundblad och Liimatainens kontrakt sträcker sig över säsongen 2020/21.

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
fredag 14 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL
söndag 16 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL