Sök
MÄKTIGT AVSKED. Jörgen Jönsson och Peter Nordström firar 2009 års SM-guld.
SHL

Tioårsjubileum – FBK:s åttonde SM-guld och Jörgen Jönssons avsked

I kväll möts Djurgården och Färjestad i semifinal två lagen emellan. Samtidigt är det på dagen tio år sedan Färjestad vann sitt åttonde SM-guld. Ronnie Rönnkvist ser tillbaka på klubbens resa mot guldet – och Jörgen Jönssons triumfatoriska avsked.

2009 stod HV71 för motståndet i SM-finalen för Färjestad. På vägen dit hade coacherna, Tommy Samuelsson och Per-Erik ”Perra” Johnsson haft en hel del nyförvärv att skola in under säsongen. På målvaktssidan kom Reinhard Divis från Salzburg. På backsidan Jonas Holös från Sparta Sarpsborg, Arto Laatikainen från Espoo, Martin Sevc, Kladno, och Ari Vallin, Lokomotiv. Och framåt anslöt Anders Bastiansen, Mora och Marius Holtet från Iowa. Tre spelare kom också in under säsongen och blev viktiga kuggar i Färjestad. Det handlade om Dick Axelsson från Djurgården, Lee Goren från Zug och Marcus Paulsson från Malmö.

Färjestad vann elitserien hela sju poäng före tvåan Linköping. Blivande finalmotståndarna HV71 slutade fyra. Lagets bästa poängplockare blev Rickard Wallin med 18 mål och totalt 47 poäng på 42 matcher.

I kvartsfinalserien vann Färjestad enkelt mot Brynäs med 4–0 i matcher. Stor matchhjälte i den fjärde och avgörande matchen blev Per Åslund som satte den avgörande 2–1-pucken bakom Jacob Markström.

”SISTA ÅRET MED GUBBARNA”

I semifinalserien väntade Skellefteå, men precis som mot Brynäs vann Färjestad i fyra raka matcher. Det hör till saken att Karlstadslaget bara släppte in två mål på hela semifinalserien. Jonas Gustavsson storspelade i målet och blev ”Monstret” med hela svenska folket. Men i den fjärde matchen ledde Skellefteå med 2–0 innan Färjestad vände och vann efter overtime. Matchvinnare för Färjestad blev Eero Somervuori.

På andra sidan hade HV71 tagit sig till final med en storspelande Stefan Liv i målet. Trots spelövertag för Färjestad vann HV71 första matchen hemma med klara 4-1, men sedan vaknade Karlstadslaget och vände matchserien. Först vinst hemma med samma siffror. Sedan följde vinst borta med 3-1 och hemma med 3-2. Inför den femte finalen hade Färjestad en ledningen 3-1 i matcher. Där en ny häftig duell väntade mellan Jonas Gustavsson och Stefan Liv.


Jonas Gustavsson. Foto: Bildbyrån/Nils Jakobsson

Rickard Wallin berättar i OLD SCHOOL HOCKEY:
– Det var sista året med dom gamla gubbarna, om jag få säga så nu när jag är gubbe själv nu. Jag menar Jörgen Jönsson, Peter Nordström, Thomas Rhodin, Greger Artursson och så vidare. Det var ett bra lag på pappret men också ganska mycket importer från start.
– Det tog ett tag innan vi fick ihop det och sedan klev Jonas Gustavsson in och stängde igen målet efter nyår. Till slut hade vi ett sjukt bra spel och lag. Det alla minns från finalerna är att det var Jörgens sista matcher och att han fick avsluta på ett snyggt sätt.

SLUTET PÅ JÖRGEN JÖNSSONS KARRIÄR

Efter att Jörgen Jönsson återvänt till Sverige från New York Islanders år 2000 spelade han ytterligare nio säsonger i Färjestad innan han slutade spela. Han fick då avsluta med att vinna SM-guld 2009.
– Det är hockeyn i sig som har betytt mest för mig, men samtidigt så är det i Färjestad som jag spelat mest. Klart att jag är tacksam över att ha fått chansen att vara kvar hela tiden. Det är också ett mått på att man är tillräckligt bra. Jag skulle inte få vara kvar i laget annars.
– Färjestad bedriver verksamhet som går ut på att vinna matcher. Räcker man inte till då så får man inte vara kvar. Det hjälper inte med att bara vara snäll och trevlig, berättar Jörgen Jönsson för OLD SCHOOL HOCKEY. Det var heller aldrig aktuellt för honom under sin tid i Färjestad att återvända till moderklubben, Rögle.
– Nej, det var nog aldrig riktigt aktuellt. Jag flyttade till Karlstad först gången 1995 och när jag kom tillbaka från Islanders var Rögle fortfarande i allsvenskan och ett tag var det väldigt kämpigt för dom.
– Jag tyckte fortfarande att jag spelade på toppen. Bland annat spelade jag i landslaget och fick vara med om att vinna VM-guld och så vidare. För mig skulle det varit ett steg nedåt om jag gick till Rögle, att varva ner liksom. Jag ville istället vara med i toppen så länge jag kunde och det är därför som jag valde Färjestad.


Foto: Bildbyrån/Nils Jakobsson

Hur gick det då i den femte finalen? Dominik Granak och Jörgen Jönsson gjorde varsitt mål för Färjestad i första perioden. Drygt två minuter in i andra perioden reducerar HV71 genom Mikko Luoma, men i mitten av tredje perioden gör Eero Somervuori 3–1 innan Martin Thörnberg med drygt tre minuter kvar sätter 3–2. Närmare än så kom aldrig HV71 utan Färjestad kunde titulera sig svenska mästare.
– Vi fick lite skit i höstas när vi höll på att skruva ihop det här. Det tar sin tid lite olika nationaliteter, men nu kan ni titta, där står resultat, sa ”Perra” Johnsson på sin breda värmländska i en intervju i tv samtidigt som han pekade mot sitt guldlag.

FÄRJESTADS GULDLAG 2009

MÅLVAKTER

#38 Reinhard Divis (G) 43 1975 WAT Stadlau 182 87 L
#50 Jonas Gustavsson (G) 34 1984 Stocksunds IF 193 91 L
BACKAR
#15 Dominik Granak (D) 35 1983 HC Dukla Trencin 181 80 L
#41 Anton Grundel (D) 29 1990 Färjestads BK 180 76 R
#6 Jonas Holøs (D) 31 1987 Sparta HK 180 89 R
#29 Per Johnsson (D) 30 1988 Färjestads BK 185 82 L
#41 Markus Karlsson (D) 30 1988 Färjestads BK 184 85 R
#42 Arto Laatikainen (D) 38 1980 EJK 181 83 L
#3 Johan Motin (D) 29 1989 Bofors IK 188 96 R
#25 Thomas Rhodin (D) 48 1971 Färjestads BK 181 86 R
#55 Martin Sevc (D) 37 1981 HC Kladno 183 87 L
#18 Jens Skålberg (D) 33 1985 IFK Munkfors 180 85 L
#3 Ari Vallin (D) 41 1978 Tappara 181 88 L
FORWARDS
#31 Dick Axelsson (LW)  31 1987 Mälarhöjden/Bredängs IK 189 90 L
#20 Anders Bastiansen (C) 38 1980 Frisk Asker 190 93 L
#41 Henrik Björklund (RW/LW) 28 1990 Färjestads BK 189 95 R
#37 Lee Goren (RW) 41 1977 190 94 R
#14 Filip Gunnarsson (C/RW) 27 1991 Färjestads BK 181 83 L
#12 Marius Holtet (RW) 34 1984 Storhamar IL 186 96 R
#26 Marcus Johansson (LW/C) 28 1990 IF Lejonet 181 93 L
#23 Martin Johansson (LW) 31 1987 IF Lejonet 180 90 L
#85 Mikael Johansson (C/LW) 33 1985 Arvika HC 174 84 L
#21 Jörgen Jönsson (C)   “A” 46 1972 Rögle BK 184 87 L
#27 Emil Kåberg (LW) 41 1978 IFK Kumla 186 93 L
#11 Jesper Mattsson (C) 43 1975 IF Malmö Redhawks 181 89 R
#19 Peter Nordström (LW) 44 1974 IFK Munkfors 187 88 L
#30 Marcus Paulsson (LW) 35 1984 Mörrums GoIS IK 187 93 L
#8 Eero Somervuori (RW) 40 1979 Haukat 176 80 R
#29 Robert Tellberg (RW) 28 1991 Nor IK 178 81 R
#31 Gustaf Thorell (LW/C) 29 1989 Färjestads BK 181 87 L
#35 Sacha Treille (LW/RW) 31 1987 Grenoble 193 99 L
#51 Rickard Wallin (C)   “C” 38 1980 Västerås IK 191 88 L
#31 Peter Wennerström (RW) 30 1988 IFK Munkfors 191 91 R
#22 Per Åslund (LW/RW) 32 1986 Kils AIK 187 85 L
Den här artikeln handlar om:

Laddar...
Tack för att du väljer att uppgradera ditt konto till Everysport Plus (ditt nya pris blir 99kr/mån). Klicka på knappen nedan för att genomföra köpet.
Visa köpvillkor
Gå vidare Stäng
×

1. VILLKORENS TILLÄMPLIGHET

För att få tillgång till plus-tjänsten måste du ingå ett avtal med ESMG genom att registrera dig och betala prenumerationsavgiften.

2. PLUS-TJÄNSTENS INNEHÅLL

ESMG förnyar och förbättrar plus-tjänsten fortlöpande, vilket innebär att vi utan föregående meddelande kan komma att lägga till, förändra och ta bort innehåll och funktioner. ESMG reserverar sig för eventuella skrivfel på någon av våra sajter där det lämnas uppgifter om någon av våra plus-tjänster.

3. PRENUMERATION

Aktivering av plus-tjänsten

Ditt abonnemang startas när du fyller i registreringsformuläret och betalar avgiften för plus-tjänsten. Detta gör att du får tillgång till plus-tjänsten under tiden din prenumeration löper. I det fall ingen prenumerationsavgift utgår för den inledande perioden (som definieras vid din registrering) startas plus-tjänsten när du fyller i registreringsformuläret och registrerar ett betalningsalternativ.

Bekräftelse

Efter att du registrerat dig och betalat avgiften för plus-tjänsten så skickas en bekräftelse till dig via den e-postadress som du har uppgett vid registreringen. Bekräftelsen innehåller villkoren för din prenumeration. De uppgifter som du har angett vid registreringen kommer finnas på ditt konto. Vi ber dig kontrollera att dessa uppgifter stämmer. Om någon uppgift inte är korrekt ska du ändra dessa via ditt konto. Du ansvarar för att kontaktuppgifterna är korrekta.

Åldersgräns

För att teckna upp dig för plus-tjänsten måste du vara minst 18 år. Är du under 18 år krävs förälder eller annan förmyndares godkännande för att du ska få registrera dig och använda plus-tjänsten. Genom att registrera dig och betala avgiften intygar du samtidigt att du har inhämtat ett sådant godkännande från förälder eller annan förmyndare. Du anses alltid försäkra riktigheten av sådana uppgifter som du lämnar om dig själv.

Prenumerationens löptid och uppsägning

Din prenumeration kan antingen vara en tillsvidareprenumeration eller en tidsbestämd prenumeration. Det framgår vid din beställning och registrering för plus-tjänsten om din prenumeration är en tillsvidareprenumeration eller om den är tidsbestämd.

En tillsvidareprenumeration innebär att du får tillgång till plus-tjänsten för en viss tidsperiod (vanligen en (1) månad), vilken förlängs med samma period om du själv inte säger upp prenumerationen innan periodens upphörande. Om du inte vill att din tillsvidareprenumeration förlängs, måste du alltså säga upp prenumerationen 48 timmar innan den aktuella tidsperioden löper ut. Uppsägning kan ske på Min Sida under respektive sajt som du är inloggad på.

En tidsbestämd prenumeration innebär att du får tillgång till plus-tjänsten under den angivna tidsperioden och att prenumerationen därefter upphör per automatik. En tidsbestämd prenumeration kan inte sägas upp i förtid.

ESMG äger rätt att säga upp din prenumeration, oavsett om det är en tillsvidareprenumeration eller en tidsbestämd prenumeration, med trettio (30) dagars varsel. ESMG har även rätt att omedelbart säga upp eller frysa din prenumeration om ESMG misstänker att du bryter mot dessa Villkor.

Avgift för plus-tjänsten

Prenumerationsavgiften för plus-tjänsten utgörs av en vanligen månatlig avgift och betalas alltid i förskott. Om avgiften är annan än en månatlig framgår vid registrering. Aktuell avgift framgår även din vid din registrering. Avgiften som anges inkluderar moms.

ESMG förbehåller sig rätten att ändra avgiften för plus-tjänsten vid tillsvidareprenumerationer. Den ändrade avgiften gäller då från och med nästkommande period, förutsatt att du inte sagt upp din prenumeration innan perioden löpt ut. En tidsbestämd prenumeration påverkas inte av en eventuell prisändring under den avtalade bindningstiden.

4. BETALNINGSALTERNATIV

Klarna Payments

Som betalningslösning använder ESMG Klarna Payments. Klarna Payments presenterar viss information för dig så snart du är identifierad. Vilken information du behöver ange för att uppnå identifiering kan variera mellan olika köptillfällen och kunder. Någon kreditupplysning tas aldrig direkt i Klarna Payments utan vid behov beroende på det betalningsalternativ du har valt. Kreditupplysningar som tas av Klarna påverkar inte din kreditvärdighet och kan inte ses av andra som begär kreditupplysning om dig, till exempel banker. Sedan du har identifierats uppvisar Klarna Payments vilka alternativ som är tillgängliga för just dig. Faktura är förvalt som betalningsalternativ men du kan givetvis fritt välja något av de andra alternativen såsom direktbetalning via bank eller betalning med kort. Vilka alternativ du erbjuds kan växla från tid till annan. Du kan själv välja om du vill skydda din användning av Klarna Payments med en PIN-kod. För information om din betalning kontakta Klarna via https://www.klarna.com/se/kundservice/.

5. ANVÄNDNING AV PLUS-TJÄNSTEN

Plus-tjänsten får endast användas för privat, icke-kommersiellt bruk. Din prenumeration är personlig och dina rättigheter enligt dessa Villkor får inte överlåtas till någon annan. Du ska förvara dina användaruppgifter till ditt konto säkert och oåtkomliga för andra personer. Om du har skäl att misstänka att någon obehörig har tagit del av dina användaruppgifter ska du snarast underrätta ESMG om detta. Du ansvarar själv för skada som orsakas genom att någon obehörig har använt dina uppgifter.

Du får inte heller använda plus-tjänsten så att ESMG eller annan drabbas av olägenhet eller skada. Notera särskilt vad som gäller om rättigheterna till plus-tjänstens innehåll under punkt 6 nedan.

6. IMMATERIELLA RÄTTIGHETER

Allt innehåll som tillhandahålls genom plus-tjänsten, såsom texter, stillbilder och rörliga bilder, grafik, teckningar och datakoder, skyddas av lagen om upphovsrätt (1960:729) och rättigheterna därtill innehas av ESMG eller dess licensgivare. ESMGs varumärken och kännetecken är skyddade av varumärkesrättslig lagstiftning. Att du skapar ett konto och använder plus-tjänsten ger dig ingen rätt att mångfaldiga, kopiera, överlåta, upplåta, överföra eller i annan form utnyttja sådant innehåll som förekommer i plus-tjänsten och ej heller att använda att ESMGs varumärken och kännetecken.

7. BEHANDLING AV PERSONUPPGIFTER

ESMG behandlar dina personuppgifter i enlighet vår personuppgiftspolicy som finns tillgänglig på https://www.esmg.se/personuppgifter/

8. COOKIES

ESMG använder sig av cookies för att ge dig en bättre upplevelse på ESMGs plattformar. Läs mer här: https://www.esmg.se/cookiepolicy/

9. TEKNISKA FÖRUTSÄTTNINGAR

Din tillgång till plus-tjänsten är vid var tid beroende av att du innehar erforderlig hårdvara och mjukvaror, såsom program för webbläsare och e-post, samt abonnemang för Internetanslutning. ESMG åtar sig inget ansvar för din tillgång till hårdvara och mjukvaror och inte heller för funktionaliteten i dessa eller förekommande kostnader som tredje parter, såsom internet- eller mobiltelefonoperatörer, kan betinga sig av dig i anledning av din användning av plus-tjänsten. Plus-tjänsten stöds av de senaste operativsystemen.

10. ANSVARSBEGRÄNSNING

ESMG kan inte hållas ansvarig för plus-tjänstens funktion, tillgänglighet, kvalitet, användbarhet eller säkerhet. Denna ansvarsbegränsning omfattar varje skada, direkt eller indirekt, som kan hänföras till användningen, eller hinder att använda, plus-tjänsten och dess innehåll. ESMG kan inte heller hållas ansvarig för tredje parters innehåll eller information som du kan ha fått del av genom användning av plus-tjänsten.

ESMG har rätt att tillfälligt stänga plus-tjänsten för att genomföra systemunderhåll, uppgradering eller för att vidta andra tekniska åtgärder. ESMG ska, i möjligaste mån, utföra dessa åtgärder med så små störningar som möjligt för dig. ESMG ansvarar inte för skada eller förlust som du kan anse dig lida av på grund av plus-tjänstens begränsningar i tillgång enligt ovan.

11. LÄNKAR

Plus-tjänsten kan innehålla länkar till andra webbplatser som kontrolleras av tredje part. ESMG ansvarar inte för innehåll och överföringar från sådana länkade webbplatser.

12. VILLKORSÄNDRING

ESMG har rätt att ändra dessa Villkor. En villkorsändring träder i kraft tidigast trettio (30) dagar efter det att ändrade villkor har meddelats dig via den e-postadress som du har uppgett vid registrering för plus-tjänsten. Om du inte godtar villkorsändringen kan du inom ovan nämnda 30-dagarsfrist säga upp din prenumeration. En uppsägning kan göras via e-post till XXXOm du inte sagt upp din prenumeration eller om du använder plus-tjänsten efter det att de nya villkoren trätt i kraft, innebär detta att du anses ha accepterat de nya ändrade villkoren.

13. ÅNGERRÄTT

Om du tecknar en prenumeration som privatperson, har du rätt att ångra ditt köp. Om du vill utnyttja din ångerrätt, måste du meddela oss inom 14 dagar från din beställning av plus-tjänsten. Du kan meddela oss genom att kontakta ESMGs kundtjänst via XXXPå Konsumentverkets hemsida (www.konsumentverket.se) finns en blankett som du kan använda dig av för att utnyttja din ångerrätt.

Om prenumerationen redan är betald vid utövande av ångerrätten kommer vi att återbetala prenumerationsavgiften. Eftersom betalning för plus-tjänsten sker via Klarna Payments, så återbetalas avgiften via Klarna.

14. MEDDELANDEN

Du accepterar att ESMG kan komma att kontakta dig genom den e-postadress du angett vid din registrering, i syfte att informera dig om villkorsändringar eller andra meddelanden hänförliga till din prenumeration eller till plus-jänsten.

Vi använder även din e-post för att skicka dig meddelanden som avser direktmarknadsföring, såsom nyhetsbrev, information och erbjudanden om ESMGs olika tjänster och varumärken. Om du inte vill ta del av dessa meddelanden kan du avanmäla dig antingen genom att använda länken för avanmälan längst ned i mejlet eller genom att ändra kontoinställningar på Min Sida.

15. TILLÄMPLIG LAG OCH TVISTELÖSNING

Dessa Villkor ska tolkas och tillämpas i enlighet med svensk lag. Eventuell tvist ska avgöras av svensk allmän domstol, med Stockholms tingsrätt som första instans. Tvist kan också prövas av Allmänna reklamationsnämnden, vars beslut är en rekommendation till parterna om hur tvisten bör lösas.

16. KONTAKTUPPGIFTER

Du är alltid välkommen att kontakta ESMG via XXX

Ange din värdekod:

Lös in värdekod Stäng
×

Välkommen till vårt lag!

Som plus-medlem har du nu tillgång till ALLT material på Hockeysverige.se

Tack, ditt köp är nu genomfört. Du har nu tillgång till ALLT material på Hockeysverige, FotbollDirekt, Innebandymagazinet och Svenska Fans (bannerfritt).

×

Grattis, du har nu blivit medlem!

Framöver kommer du få nyhetsbrev från Hockeysverige, glöm inte att du även kan bli plusmedlem för att få tillgång till ALLT material på sajten