Fredrik Johansson.
Västerås IK

Visar klubbhjärta – kaptenen klar för spel i ettan: ”Bättre tränad än någonsin”

ANNONS

Han har redan gjort elva säsonger i Västerås. Nu står det klart att det åtminstone blir en tolfte också. Lagkaptenen Fredrik Johansson följer ned klubben till Hockeyettan. Med sina 27 poäng i HockeyAllsvenskan förra säsongen var han klubbens bästa målskytt. Med andra ord blir han en rejält tung pjäs på Hockeyettan-nivå.
– Det känns jättekul för oss att ”Fredda” väljer att vara med på den här resan framöver och han kommer bli en viktig kugge med sin erfarenhet både på och utanför isen. Han är väldigt laddad och bättre tränad än någonsin så det känns kul. Äntligen har alla pusselbitar fallit på plats och vi har fått ett bra paket som gör att både vi och Fredda känner att vi har en bra lösning både civilt och hockeymässigt, säger sportchef Patrik Zetterberg till klubbens hemsida.

33-årige Johansson kommer därmed göra sin tionde raka säsong i Västerås efter att ha lämnat Nordamerika säsongen 07/08.

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
torsdag 23 maj
16:20 Kanada - Slovakien VM
16:20 Schweiz - Tyskland VM
20:20 USA - Tjeckien VM
20:20 Sverige - Finland VM
fredag 24 maj
02:30 Dallas Stars - Edmonton Oilers NHL
lördag 25 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
14:20 Sverige - Tjeckien VM
18:20 Kanada - Schweiz VM
söndag 26 maj
02:00 Dallas Stars - Edmonton Oilers NHL
21:00 Florida Panthers - New York Rangers NHL
tisdag 28 maj
02:30 Edmonton Oilers - Dallas Stars NHL
onsdag 29 maj
02:00 Florida Panthers - New York Rangers NHL
torsdag 30 maj
02:30 Edmonton Oilers - Dallas Stars NHL