Succéspelaren avgör – skjuter Luleå till semifinal

Luleå Hockey besegrar Växjö Lakers och är klara för SM-semifinal.
Hjälte igen blev glödhete Pontus Andreasson med sitt sjätte (!) mål på fem matcher.

Pontus Andreasson, Luleå.
Pontus Andreasson hjälte igen för Luleå som går vidare till semifinal.
Foto: TV4/Skärmdump & Fredrik Sundvall/Bildbyrån

I kväll var det vinna eller försvinna som gällde för Växjö Lakers. Efter att Luleå vann med 4-3 efter förlängning i onsdags hade norrbottningarna nu chansen att avgöra serien och säkra avancemang till semifinal vid seger hemma i kväll.

Luleå kom dock ut mycket svagt och Växjö fick i stället en drömstart då Marcus Sylvegård styrde in 0-1 efter 3:25 minuters spel. Växjö fortsatte vara det spelförande laget vilket tvingade Thomas Berglund att ta timeout efter sju minuter då skotten var 6-0 till Växjö. Timeouten gav dock minimal effekt för Luleå som dock fick en chans att kvittera då de tilldömdes ett straffslag. Men David Lilja lyckades inte överlista Växjömålvakten Adam Åhman utan i stället kom 0-2 bara halvminuten senare.

Luleå kom tillbaka från 0-2

Växjö gjorde ett nästan identiskt mål men den här gången var det Martin Lundberg som styrde in pucken bakom Luleås Matteus Ward. Växjö hade då ledningen med 2-0 efter 40 minuters spel.

Men i den andra perioden var det en motsatt matchbild då Luleå tog över helt och hållet. De fick till slut även utdelning då Oskari Laaksonen sköt ett skott som styrdes in via Mathias Bromés knä och det var då reducerat i matchen. Senare i perioden kom även kvitteringen. Anton Letvchi har haft ett struligt slutspel och bara spelat i en av de första fyra matcherna. Men nu var stjärnan tillbaka och gjorde då sitt första slutspelsmål i Luleåtröjan för att kvittera till 2-2.

– Det var en riktigt dålig första period men det är skönt att vi kan studsa tillbaka som vi gör här i andra. Vi åker skridskor och passar pucken på bladet. I första perioden tycker jag att vi slänger iväg den och ger Växjö momentum. Då blir det tufft för de är väldigt bra när de får hålla i pucken och spela i sitt tempo. Nu tycker jag mer att vi håller i pucken och spelar den inom laget, säger Mathias Bromé till TV4 i pausen.

Det var alltså helt jämnt inför den tredje perioden och det blev även en jämn och tajt period till skillnad från de två första. Luleå tog dock över mer och mer mot slutet men det blev inget mål utan 2-2 stod sig. För tredje matchen i rad väntade alltså förlängning mellan Luleå och Växjö. Tidigare hade det slutat med en vinst vardera.

Pontus Andreasson avgör för Luleå

Nu blev det dock samma resultat som senast. Luleå vinner – och Pontus Andreasson gör segermålet igen. Precis som i onsdags var det Andreasson som klev fram i sudden death. Den här gången spelade Brendan Shinnimin fram och Pontus Andreasson gjorde inga misstag utan satte pucken bakom Adam Åhman.

– Det var jävligt skönt att den gick in. Jag fick en bra passning och jag visste att Lilja ville ha den men jag chansade och det var skönt att se den gå in. Riktigt skönt, säger Andreasson till TV4 efter segern.

Forwarden har därmed gjort otroliga sex (!) mål och tio poäng på fem matcher.

– Jag vet inte vad som händer. Puckarna trillar in, det bygger självförtroende och det känns bra. Jag känner mig i bra form.

För Växjö Lakers är säsongen nu slut medan Luleå går vidare till semifinal med 4-1 i matcher.

Luleå – Växjö 3–2 OT (0-2,2-0,0-0,2-0)

Luleå: Mathias Bromé, Anton Levtchi, Pontus Andreasson.
Växjö: Marcus Sylvegård, Martin Lundberg.

Luleå går vidare till semifinal med 4-1 i matcher.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: