Smällen: Kaptenen missar ödesmatchen
Rögle måste besegra Malmö för att hålla liv i säsongen.
Då kommer inte lagkaptenen Anton Bengtsson till spel.

Foto: Christian Örnberg/Bildbyrån
Anton Bengtsson kommer inte till spel när Rögle under lördagen har kniven mot strupen i åttondelsfinalen i SM-slutspelet mot Malmö.
Bengtsson åkte på en smäll i den första åttondelsfinalen i torsdags, men kunde därefter återvända till spel innan Malmö avgjorde matchen i förlängningen. Något spel bir det emellertid inte i den andra matchen, då lagkaptenen saknas i laguppställningen som Rögle presenterat inför den andra åttondelsfinalen i Ängelholm.
I lagkaptenens frånvaro kliver Albin Sundsvik in som center i formationen med Felix Nilsson och Lubos Horky, medan Isac Solberg tar Sundsviks plats i kedjan med Henry Bowlby och Linus Sjödin.
Uppgifter: Missar resten av säsongen
Inte heller Ludvig Claesson, som utgick med skada i den först åttondelsfinalen, kommer till spel för Rögle.
Enligt Aftonbladet kommer både Bengtsson och Claesson att missa resten av säsongen, oavsett hur långt Rögle går i slutspelet.
Malmö, å sin sida, tvingas klara sig utan Marek Langhamer mellan stolparna efter att han tvingats utgå efter en smäll mot huvudet från Leon Bristedt. Inte heller Johan Olofsson finns med i Malmös laguppställning till eftermiddagens match i Ängelholm.
Den här artikeln handlar om: