Talangen skriver SHL-kontrakt: ”Känslan är helt obeskrivlig”
Junioren Ville Svensson nådde 100 spelade SHL-minuter i Växjö Lakers tröja strax innan jul. Nu belönas därmed med ett rookiekontrakt och sajnas över resten av den här säsongen och nästkommande.
– Ville har gjort det väldigt bra sedan han kom upp till A-laget, säger sportchefen Henrik Evertsson i ett pressmeddelande.
Drygt 13 minuters spel i Växjös hemmamöte med Örebro innan jul räckte. 19-årige forwarden Ville Svensson nådde 100 minuter i SHL och blev därmed berättigad ett rookiekontrakt med klubben.
På fredagen kom också beskedet att man sajnat talangen över resten av den här säsongen och nästa.
Ville Svensson har skjutit två SHL-mål
– Känslan är helt obeskrivlig, det går inte att förklara med ord. Jag känner mig stolt och det ska bli otroligt kul att fortsatt få representera Växjö Lakers A-lag, säger Ville Svensson.
Den i Mörrum fostrade junioren, som SHL-debuterade redan i fjol, har stått för två mål på 20 matcher i SHL den här säsongen. Han har utöver det varit ombytt i sex Champions Hockey League-matcher och gjort 19 poäng (8+11) på 16 J20-matcher.
– Ville har gjort det väldigt bra sedan han kom upp till A-laget. Med moget och ansvarstagande spel har han visat att han hör hemma på SHL-nivå, säger sportchefen Henrik Evertsson.
Den här artikeln handlar om: