Galna matchschemat: ”Jag orkar allt”

Stjärna i J20-laget som gått till SM-final. Och också en del av det A-lag som just nu spelar semifinal. Viggo Nordlund har ett finger med i spelet i två glödheta slutspel – vilket gett honom ett minst sagt intensivt matchschema.
– Jag bara lyssnar och ser vad som händer, säger han till hockeysverige.se.

Viggo Nordlund jagar dubbla SM-gud. Foto: Bildbyrån.

LÄS MER: Talangen om sin framtid i Skellefteå.

GÄVLE (HOCKEYSVERIGE.SE)

Förra året tog Skellefteå en mäktig gulddubbel. Både deras J20-lag och deras A-lag vann SM-guld. I år har resan dit varit betydligt knöligare, efter grundserier som varit upp och ned, men likväl har man chansen att upprepa dubbeln den här säsongen. A-laget ligger förvisso under med 2-0 i matcher i SM-semifinalen mot Brynäs – men J20-laget knäckte Leksand i semifinalen och spelar final mot Djurgården den här veckan.

En av spelarna som var med och bar Skellefteå till J20-guldet ifjol var slutspels-MVP:n Viggo Nordlund – som även har en bärande roll i årets lag. Efter att ifjol ha gjort 22 poäng på nio slutspelsmatcher har han i år fortsatt på den inslagna vägen med 6+6 på sex matcher, vilket ger honom det högsta poängsnittet av samtliga spelare i finallagen. Han gjorde bland annat 1+2 när Leksand besegrades med 4-3 i den avgörande SM-finalen.

Men det fanns ingen tid att fira finalplatsen.

Redan igår, dagen efter segern mot Leksand alltså, var han med och spelade SM-semifinal med A-laget. Det var hans fjärde match på fem dagar. Och eftersom herrarna spelar hemma tisdag och torsdag och J20-laget spelar SM-final på hemmaplan på onsdag skulle Nordlund kunna få ytterligare en minst sagt intensiv matchvecka – som ger honom totalt sju matcher på nio dagar.

Viggo Nordlund om intensiva schemat

Och det är inget han skulle ha något emot.
– Det är bara kul. Jag spelar bara. Jag orkar allt, säger han efter att Skellefteå förlorat mot Brynäs på söndagen.
– Men jag har ingen aning om hur planen är nu. Jag bara lyssnar och ser vad som händer, och var jag ska spela, säger han apropå de minst sagt viktiga matcherna som kommer de närmaste dagarna.

Han spricker upp i ett stort leende när J20-framgången kommer på tal.
– Det var så jäkla roligt. Jag känner så jäkla mycket glädje och lättnad. Det var en tajt match (mot Leksand) och nervöst i slutet. Men det är kul med en till final. Nu får vi försöka gå för guld igen.
– Jag är så jäkla glad.

Vad talar för att J20-laget ska kunna gå hela vägen igen?
– Vi har mycket skills, och vi har några spelare som varit med och gjort det förut. Vi har erfarenheten man behöver. Och bra målvakter också. Jag tycker egentligen vi har alla delar, så nu är jag förväntansfull över att det ska dra igång.

Viggo Nordlund (till vänster) är glad efter ett mål. Foto: Bildbyrån.

Nordlund berättar att han fick beskedet att han skulle åka ner till Gävle för söndagens match direkt efter att han fört J20-laget till SM-final.
– Jag fick veta det direkt i omklädningsrummet.
– Jag försöker bara ta vara på chanserna jag får, och göra mitt bästa. Det är alltid kul att få chansen. Och jag tycker det kändes bra. Jag hade något skottläge och lite tid i anfallszonen.

Men du har ju ett väldigt intensivt matchschema. Hur mycket orkar du?
– Jag orkar allt.

Du verkar spelsugen.
– Ja, det är jag.

Nordlund: ”Inget annat än roligt”

Nordlund, som inledde som extraforward, fick spela ungefär åtta minuter i söndagens SM-semi. Han återförenades då i en kedja med sina radarpartners från juniorlaget:  Valter Lindberg och Oskar Vuollet. En enhet som hyllades av tränare Falk.
– Överlag gör de det jättebra och är en stor orsak till att vi får momentum och vänder på det. Eller vänder… vi får en större tro på att vända det, sade han i TV4.

Nordlund själv, som alltså inte var med i den första semifinalen, njöt av att spela ihop med sina juniorkompisar.
– Det är jäkligt roligt. Vi känner varandra bra och hittar varandra lätt. Det är alltid kul att lira med dem, säger han.

Ni fick mycket beröm av Falk också.
– Det är kul. Vi fick något bra anfall typ det första bytet vi hade tillsammans. Sen fortsatte vi spela bra och ner pucken i anfallszon. Vi gjorde det bra idag, säger Nordlund.

Skellefteåtalangen, som är junior även nästa säsong, står noterad för 15 SHL-matcher och fyra matcher i SM-slutspelet.

Är det svårt att hoppa emellan A-laget och J20-laget så mycket som du ändå gjort?
– Nej, det kommer ganska naturligt. Men i J20 kan man hålla i pucken lite mer och vara lite mer kreativ. I A-laget får man väga situationerna lite och vara lite mer försiktig. Inte chansa lika mycket.
– Det är väldigt olika hockey – men det är inget annat än roligt att spela båda två.

Skellefteå firar J20-guldet 2024.
Foto: Bildbyrån.

Så spelas J20-finalen

  • Finalmatch 1: onsdag 9 april, 19.00 – Skellefteå AIK – Djurgårdens IF, Skellefteå Kraft Arena
  • Finalmatch 2: fredag 11 april, 19.00 – Djurgårdens IF – Skellefteå AIK, Hovet
  • Finalmatch 3: lördag 12 april, 15.00 – Djurgårdens IF – Skellefteå AIK, Hovet (vid behov)

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: