Stjärnan återvänder till Sverige – klar för LHC
Theodor Lennström är klar för spel i Linköping. Den tidigare guldhjälten för Färjestad är därmed klar för en återkomst till SHL.
– Jag vill vara en spelare som gör skillnad, säger backen i ett pressmeddelande.

Foto: Fredrik Karlsson / Bildbyrån.
Linköping har gjort klart med en prestigevärvning. Theodor Lennström är klar för klubben efter två säsonger i Schweiz. Innan det spelade backen för Färjestad där han var en stor stjärna och profil när laget vann SM-guld 2022. Det blev då 14 poäng på 19 matcher i slutspelet.
Säsongen 22/23 stod 30-åringen för 31 poäng 34 matcher i SHL:s grundserie. Men det blir alltså ingen återkomst till Värmland.
Linköping har gjort en stor satsning efter fiaskosäsongen och har även värvat David Bernhardt. Med det ser de ut att ha en råstark vänstersida på backplatsen. Samtidigt har Linus Hultström lämnat för spel i just Schweiz.
– Jag har väl mina största kvalitéer i skridskoåkningen och i det offensiva spelet, men jag vill se till att vara pålitlig i defensiven också. Jag jobbar för att vara en tvåvägsback med spets i offensiven, helt klart, säger 30-åringen.
Theodor Lennström skriver långt kontrakt med Linköping
Theodor Lennström har gjort två raka säsonger i Genève Servette där han under sitt första år i klubben blev Champions Hockey League-mästare. Tidigare har backen även spelat för Frölunda i SHL. Under sina juniorår spelade Lennström för AIK och det var även där han SHL-debuterade.
Det har också blivit två säsonger i Karlskoga i Hockeyallsvenskan. 2022 spelade han också OS för Sverige.
Det nya kontraktet är skrivet över tre säsonger.
– Sist Theodor spelade i SHL så var han en av ligans absolut bästa spelare. Jag känner till honom väldigt väl sedan tidigare, och vet vad han går för samt hans potential och vad han kan bidra med. Han är en tvåvägsback, som är en fantastisk skridskoåkare med en tydlig offensiv spets, säger sportchef Peter Jakobsson.
Den här artikeln handlar om: