PÀr Arlbrandt blir assisterande trÀnare för Linköping

Följ HockeySverige pÄ

Google news

”Jag börjar varje morgon med EP” – hockeyvĂ€rldens mest nedladdade app just nu

PÀr Arlbrandt gjorde tre sÀsonger i Linköping som spelare. 
Nu Ă„tervĂ€nder han till LHC – och blir ny assisterande trĂ€nare för SHL-laget. 
– Jag Ă€r vĂ€ldigt ödmjuk inför den hĂ€r uppgiften, sĂ€ger 40-Ă„ringen till klubbens hemsida. 

PÀr Arlbrandt avslutade sin spelarkarriÀr 2017 genom att vinna SM-guld med HV71 i karriÀrens sista match. 

Nu ÄtervÀnder Arlbrandt till ishockeyn som trÀnare. 

Under tisdagen presenteras han nÀmligen som ny assisterande trÀnare för Linköpings SHL-lag dÀr han kliver in och ersÀtter Tomas Montén som lÀmnade LHC för att i stÀllet ta över HV. 

För Arlbrandt blir detta hans första trÀnarjobb pÄ seniornivÄ. Tidigare har han varit assisterande trÀnare för Linköpings J20-lag en sÀsong, 2019/20. 

– Exakt hur rollen ska formas Ă„terstĂ„r att se, men sjĂ€lvklart kommer det att fokuseras pĂ„ det offensiva spelet och powerplay men Ă€ven en hel del kring individuella ”skills” för att fĂ„ ut max av varje spelare. Jag har haft en hel del olika spelare och ledare att göra med i min karriĂ€r och vill hitta en mixad stil som jag kan anamma i mitt ledarskap. Det Ă€r ocksĂ„ viktigt att komma ihĂ„g att alla spelare Ă€r unika pĂ„ sitt sĂ€tt – bara för att jag spelade pĂ„ ett sĂ€tt sĂ„ kan inte alla spela pĂ„ samma sĂ€tt – dĂ€r blir det viktigt att fĂ„ lĂ€ra kĂ€nna spelarna fullt ut för att fĂ„ ut det mesta av varje individ, sĂ€ger Arlbrandt till LHC:s hemsida och fortsĂ€tter: 
– Jag har inte arbetat med Klas Östman eller Jeff Jakobs tidigare, dĂ€remot har vi trĂ€ffats och haft en hel del samtal under vĂ„ren och jag kĂ€nner mig grymt glad över att fĂ„ ingĂ„ i ett team tillsammans med dem. Jag Ă€r vĂ€ldigt ödmjuk inför den hĂ€r uppgiften och ska suga Ă„t mig sĂ„ mycket jag kan den nĂ€rmsta tiden för att vara sĂ„ redo som möjligt fram till hösten.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

“Vi Ă€r vĂ€ldigt glada och nöjda över denna rekrytering”

PÀr Arlbrandt gjorde tre sÀsonger i Linköping som spelare och producerade dÄ hela 172 poÀng pÄ 183 matcher. 2013/14 gjorde han otroliga 71 poÀng pÄ 53 matcher för att vinna SHL:s poÀngliga och det Àr den nÀst bÀsta poÀngnoteringen i ligans historia, endast HÄkan Loobs 76 poÀng frÄn 1982/83 Àr bÀttre.

Nu Àr spelgeniet alltsÄ tillbaka i Linköping för att stÄ i bÄset.  

– Vi fĂ„r en kille som först och frĂ€mst ska ha hand om det offensiva hos oss och som ska jobba metodiskt med vĂ„ra forwards nĂ€r det gĂ€ller individuell trĂ€ning samt hitta nycklar i vĂ„rt powerplay. En lugn och oerhört kompetent person som besitter kunskaper och erfarenheter som vi i allra högsta grad kommer kunna dra nytta utav. Att han spelat ishockey pĂ„ hög nivĂ„ Ă€r en bonus för oss och som vi tror kan vara viktigt för oss att fĂ„ in i ett ledarteam för att addera ytterligare ett perspektiv i ledarskapet. Som spelare var han framför allt kĂ€nd för sitt fantastiska spelsinne och vi vill att han delar med sig av sina tankar kring hur ishockey ska spelas i det offensiva. Vi Ă€r vĂ€ldigt glada och nöjda över denna rekrytering och ser fram emot att fĂ„ börja jobba tillsammans med PĂ€r Arlbrandt, sĂ€ger klubbens sportchef Peter Jakobsson. 

PÀr Arlbrandt gjorde totalt 282 poÀng pÄ 409 matcher i SHL under sin karriÀr. Han hade Àven rekordet för flest poÀng under en sÀsong i HockeyAllsvenskan genom att göra 77 poÀng pÄ 42 matcher i VÀsterÄs 2008/09, ett rekord som slogs av Jonathan Johnson som gjorde 79 poÀng 2019/20.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

TV: Kan Linköping ta sig ifrÄn bottentrÀsket?

Den hÀr artikeln handlar om:

Dela artikel: