Luleå-kaptenen klev av i smärtor

Redan i den första perioden mot Rögle tvingades Erik Gustafsson kliva av.
Efter 4–3-matchen kom sedan Henrik Stridh med en uppdatering om Luleå-kaptenen.
– Han ska undersökas, säger tränaren till NSD.

Erik Gustafsson kliver av under mötet med Rögle. Foto: Bildbyrån/Simon Eliasson.

Anton Levtchi blev stor straffhjälte när han säkrade torsdagens 4–3-vinst för Luleå, men SHL-laget fick betala med en ny skada.

Utöver Oskari Laaksonen, som inte kom till spel, kan nu lagkaptenen, Erik Gustafsson, hamna utanför laget efter att han fått en klubba mot handen redan i första perioden mot Rögle. Gustafsson lämnade isen och kom inte heller tillbaka till spel.

Efter slutsignal kom tränaren Henrik Stridh med en uppdatering.

– Han ska undersökas och jag kan givetvis inte säga något mer om det. Vi får se imorgon (fredag). Det behöver inte vara så farligt hoppas jag, men vi får vänta och se, säger Stridh till NSD.

Ärliga orden: ”Rögle är bättre än oss”

Luleå hade med sig en 3–1-ledning in i första pausen, men tappade denna utan sin kapten.

– Rögle är bättre än oss i såväl första som andra perioden. Det var väl nästan så att de hade gjort sig förtjänta av det målet och kanske också ett mål till. Det måste jag vara ärlig och säga för vi gör verkligen ingen bra andraperiod, säger Stridh till tidningen och fortsätter:
– Vi gör rätt saker även om inte (tredje) perioden kommer gå till världshistorien som någon av de spelmässigt bästa. Vi försöker kriga för att ta hem alla tre poäng och det var nära, men Rögle hade gjort sig förtjänt av en kvittering.

Med åtta omgångar kvar har Luleå tre poäng ner till Färjestad på fjärdeplats, samt en poäng upp till Frölunda på andraplats.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: