Efter SHL-avancemanget med DIF – skriver NHL-kontrakt

Mattias Hävelid var med och spelade Djurgården tillbaka upp till SHL.
Nu skriver backtalangen på ett NHL-avtal med San Jose Sharks.

Mattias Hävelid.
Mattias Hävelid spelade upp Djurgården till SHL – nu skriver han NHL-avtal.
FOTO: Bildbyrån/Montage

Mitt under säsongen förstärkte Djurgården sin backsida i jakten på SHL genom att låna Mattias Hävelid från Linköping. Backen återförenades då med tvillingbrorsan Hugo Hävelid, målvakt i Djurgården.

Hävelid spelade sedan en viktig roll i att Djurgården kunde gå upp till SHL. Han gjorde då 17 poäng och hade +15 på 32 matcher för Djurgården i grundserien och slutspelet. I slutändan fick han då fira avancemanget tillsammans med tvillingbrorsan, deras tredje titel tillsammans efter att även ha vunnit U18-VM-guld med Sverige och JSM-guld med Linköping 2022.

Mattias Hävelid skriver på för San Jose Sharks

Men det är ännu oklart var 21-åringen kommer att spela nästa säsong. Hans kontrakt med Linköping har löpt ut och även om Djurgården har aviserat ett intresse för att förlänga med backtalangen är det osäkert hur det blir.

Under fredagskvällen meddelar dock San Jose Sharks att de har kommit överens om ett treårigt rookie-avtal med Mattias Hävelid som börjar gälla från och med nästa säsong. Det stänger dock inte dörren för Djurgården, utan han skulle fortfarande kunna bli utlånad till SHL nästa säsong. Men annars väntar spel i AHL eller NHL med Sharks för Hävelid.

Det var i NHL-draften 2022 som San Jose Sharks tingade Hävelid i andra rundan, som 45:e spelare totalt. Nu sajnas han också av NHL-klubben och tillhör numera Sharks organisation. Där återförenas han med tidigare lagkamraten från Linköping samt Juniorkronorna, Filip Bystedt, som redan har åkt över och spelar i Nordamerika.

Source: Mattias Hävelid @ Elite Prospects

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: