Avslöjar: Svenske doldisen stannar i Nordamerika
Rasmus Ekström har spelat i Nordamerika sedan 2023.
Nu är 20-åringen klar för en fortsättning på andra sidan Atlanten.
Enligt uppgifter till Hockeysverige.se är forwarden överens med ECHL-klubben Rapid City Rush om ett avtal.

Foto: WHL/YouTube
Det blir en fortsättning i Nordamerika för den tidigare Södertälje-forwarden Rasmus Ekström.
20-åringen har spenderat den senaste en och en halv säsongen i juniorlaget Spokane Chiefs i WHL – och nu tar Ekström klivet till proffshockeyn. Enligt uppgifter till Hockeysverige.se är Ekström överens med Calgary Flames samarbetsklubb Rapid City Rush om ett ECHL-avtal.
Fjärde svensken med ECHL-kontrakt
Ekström lämnade Södertälje för spel i Spokane under säsongen 2023/24 och var under säsongen 2024/25 assisterande lagkapten i WHL-laget. På 65 grundseriematcher noterades den överårige forwarden för 55 poäng (26+29) och i slutspelet blev det ytterligare 15 poäng (8+7) på 20 matcher för högerskytten.
Inför den kommande säsongen har sedan tidigare Linus Hemström (Maine), Isak Walther (Atlanta) och Sebastian Vidmar (Maine) skrivit på ECHL-kontrakt.
Den här artikeln handlar om: