Kaffe, kaka, 23:e raka

  • Skribent

    Följ HockeySverige på

    Google news

    Nyss avslutades damhockeyns tungviktsmöte nummer ett – det mellan Kanada och USA i OS. Det blev kanadensiskorna som vann med 2-1 och därmed tog sin 23:e raka seger i OS-sammanhang.

    Sedan damhockeyn blev en OS-gren 1998 har USA och Kanada lagt beslag på de fem guld som delats ut sedan dess. Kanada har fyra raka och har faktiskt inte förlorat en OS-match sedan finalförlusten mot USA i Nagano.

    Idag kunde Meghan Agosta ge lönnlöven ledningen i mitten av matchen när hon gjorde mål i powerplay. Lite senare kunde Sarah Nurse öka på till 2-0.

    USA skulle dock komma tillbaka i matchen när Kendall Coyne 23 sekunder in i den tredje perioden reducerade. Men trots kraftigt skottövertag matchen igenom lyckades inte amerikanskorna göra mer mål på Kanadas målvakt Geneviève Lacasse.

    Den här artikeln handlar om:

    Dela artikel: