Huddinge besegrade Timrå med knapp marginal

  • Seger för Huddinge med 3–2 mot Timrå
  • Huddinges sjunde seger på de senaste åtta matcherna
  • Seger nummer 11 för Huddinge

Huddinge vann en målmässigt jämn match hemma mot Timrå i J18 Nationell norra herr på lördagen. 3–2 (2–2, 1–0, 0–0) slutade matchen.

Timrås tränare Martin Nilsson kommenterade matchen:

– Hedersamt av grabbarna att kämpa matchen 60 minuter. Många spelar sjuka och vi har otrolig frånvaro så idag är det bara eloge för inställningen.

Segern var Huddinges sjunde på de senaste åtta matcherna.

Huddinge–Timrå – mål för mål

Emil Forslund, William Gleisner och Camilo Lovell gjorde hemmalagets mål, medan William Sörbrand gjorde båda målen för bortalaget.

Det här var Huddinges fjärde uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Timrås sjätte uddamålsförlust.

Med en omgång kvar är Huddinge på andra plats i tabellen, medan Timrå är på tionde plats. Ett fint lyft i tabellen för Huddinge som så sent som den 14 februari låg på sjätte plats.

När lagen möttes senast vann Huddinge IK med 3–2.

Söndag 9 mars spelar Huddinge hemma mot AIK 11.00 och Timrå mot SSK J18 borta 12.00 i Månsbrorinken.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: