Stjärnan öppnar för fortsättning i landslaget

Följ HockeySverige på

Google news

Efter att det i våras stod klart att VM-turneringen i Frankrike skulle ställas in meddelade Erika Grahm att hon var osäker på en fortsättning i Damkronorna.
Nu har den 29-åriga Brynässtjärnan börjat glänta mot landslagsspel igen.
– Jag stänger inga dörrar till landslaget, säger hon till SVT Sport.

I mars stod det klart att Damkronornas B-VM-turnering i Frankrike skulle ställas in till följd av coronavirusets framfart i Europa.

I samband med det uttryckte landslagets veteranforward Erika Grahm en osäkerhet över sin framtid i Damkronorna, och sade bland annat att ”det känns som att det här var sista racet”.

Nu, ett halvår senare, gläntar Grahm mot landslagsspel igen.

– Jag stänger inga dörrar till landslaget, säger hon till SVT Sport.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

”KÄNNER NÅGON FORM AV ANSVAR”  

Hon medger att tanken att få spela upp Sverige från B-VM till A-VM är kittlande.

– Helt ärligt, jag skulle verkligen vara motiverad att åka till Frankrike och spela upp Sverige till A-VM igen. Det sitter i en. Jag skulle ljuga annars. Man känner någon form av ansvar, säger Grahm.
– Vi får se lite hur säsongen går. Man ska prestera och bli uttagen också. Det är inget som jag går och tränar för, för att spela i landslaget. De hade varit lättare att säga att jag fokuserar 100 procent på det.

Den 29-åriga stjärnan är till vardags spelande sportchef i Brynäs och har sex VM-turneringar och två OS som sina största landslagsmeriter. Grahm har totalt 14 säsonger i SDHL/Riksserien på sitt cv, med 367 poäng på 357 matcher.


TV: Han vill locka svenska spelare till college

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: