Från HockeyEttan till NHL: ”Trodde det var ett skämt”
För två år sedan spelade Anton Lundmark i Skövde och jobbade på ett lager vid sidan om hockeyn för att få livet att gå runt.
Men efter att först ha klivit upp till Tingsryd i HockeyAllsvenskan och sedan Timrå i SHL har 23-åringen nu spelat till sig ett NHL-kontrakt med Florida Panthers.
För hockeysverige.se berättar han hur övergången gick till samt känslorna att skriva på för regerande Stanley Cup-mästarna.
- ”Jag blev lika chockad som de flesta blev när det kom ut”
- Samtalet med NHL-scouten: ”Tänkte att det var ett skämt”
- Resan från Grästorp till Florida: ”Trodde drömmen var körd”
- Hyllningen till tränaren.

Bland spelarna som lämnar SHL och skriver NHL-kontrakt hittar vi namn som David Tomásek och Filip Hållander. Men förra veckan kom även ytterligare ett överraskande namn som har sajnat i NHL inför nästa säsong.
Anton Lundmark.
Den 23-årige forwarden, som fyller 24 år nästa vecka, skrev nämligen på ett avtal med Florida Panthers inför nästa säsong. Han lämnar därmed Timrå med ett år kar på kontraktet för att testa lyckan i Nordamerika.
Det kom som ett överraskande besked för nästan alla när nyheten kom, nu berättar Lundmark själv att han också blev förvånad när Florida hörde av sig.
– Jag blev väl lika chockad som de flesta blev när det kom ut. Den enda skillnaden var att jag fick chocken en vecka tidigare när jag fick veta att de var intresserade. Jag fick höra om deras intresse och sedan bara en vecka senare skrev jag på, säger Lundmark till hockeysverige.se och fortsätter:
– När de kom med ett kontraktsförslag var det inget att tveka på och det var inget att diskutera om utan det var bara att lägga papper på pennan. Jag var bara väldigt glad att skriva på.

Hade du någon tanke om att det kunde bli NHL?
– Nej, absolut inte. Jag har varit inställd på att spela två säsonger i Timrå IK, precis som enligt mitt kontrakt. Tanken har bara varit att stanna kvar och spela där, jag har aldrig haft en tanke på att NHL-klubbar skulle kunna bli intresserade. Det kom som en chock.
Hur fick du reda på att Florida var intresserade?
– Det var en scout från Florida som hörde av sig. Jag trodde först inte att det var på riktigt utan jag tänkte att det var ett skämt. Jag trodde inte riktigt på det men sedan när vi fortsatte prata förstod jag att det var äkta, säger Lundmark med ett skratt och förklarar sedan känslorna som gick genom kroppen:
– Först blev jag väldigt chockad men sedan blev jag såklart väldigt glad och det är som att man rider på ett moln. Jag är bara otroligt glad över allt det här.
Från breddspelare i SHL till NHL-kontrakt
Anton Lundmark värvades till Timrå från Tingsryd inför årets säsong. Forwarden har sedan varit en breddspelare som snittat drygt tio minuters istid per match i Timrå och mestadels hållit till i lagets fjärdekedja. Vanligtvis brukar NHL-klubbarna främst hålla koll på ligans toppspelare, så som lagkamraten Filip Hållander, men den här gången fick Florida Panthers alltså upp ögonen för Lundmark trots att han hade en mer undanskymd roll.
– Jag har väl tänkt samma sak att man förväntar sig mer att det är någon spelare som spelar i topplinorna som har chans på att skriva. Det är väl sådana spelare som NHL-klubbar bli intresserade av, det trodde jag också. Jag hade som sagt ingen tanke på att det skulle kunna hända utan jag är otroligt tacksam att de var intresserade.

Vad har Florida sagt till dig, vad vill de ha ut av dig?
– De är otroligt nyfikna på att följa min fortsatta utveckling och hjälpa mig att bli en bättre hockeyspelare. Det kommer ju bara att vara bra spelare som man kommer möta varje dag på träningarna och så där borta.
– Man får bara hoppas att utvecklingen fortsätter där också. Jag har hört att det ska vara rätt bra väder där också, det ser jag också fram emot, säger Lundmark med glimten i ögat.
Anton Lundmark om resan från HockeyEttan till Florida
Anton Lundmark kommer från den lilla kommunen Grästorp utanför Trollhättan och fostrades i Grästorps IK, som nu spelar i HockeyEttan. Han spelade sedan juniorhockey i Leksands IF innan han kom till Skövde 2021. Där spelade han under två säsonger innan han plockades upp av Tingsryd i HockeyAllsvenskan.
Efter en stark allsvensk säsong i Tingsryd plockades Lundmark upp av Timrå och efter en säsong i Medelpad fick han alltså ett NHL-kontrakt. Han har då gått från spel i HockeyEttan till att skriva på för de regerande Stanley Cup-mästarna, Florida Panthers, på bara lite drygt två år.
Hur ser du på resan som du har gjort de senaste åren?
– När man sätter det i perspektiv så blir jag… vad ska man säga. Jag blir tacksam att man har kunnat ta sig fram på det sättet också. När jag spelade där i Skövde för några år sedan, det har ju alltid varit en barndomsdröm att spela i NHL, men jag trodde den var körd. Precis som jag också trodde att jag aldrig skulle få spela i SHL. Jag hade inte en tanke alls på att det skulle kunna hända mig.
– Att nu ha kunnat få göra den här resan och uppfylla så många drömmer som bara att kunna spela hockey på heltid… Man är bara tacksam för att man har fått göra den här resan. När jag spelade i Skövde jobbade jag ju från klockan sju till fyra och hade ett heltidsjobb innan jag åkte och tränade. Sedan i HockeyAllsvenskan fick man komma upp och träna, och i SHL bara spela hockey och ha det som jobb. När man sätter det i perspektiv känns det nästan overkligt.

Vad jobbade du med när du spelade i Skövde?
– Jag var på ett lager och körde en del truck där. Då var varken SHL eller NHL något som jag gick och funderade på där och då.
Det har ju gått väldigt fort för dig, vad har gjort att du har utvecklats så snabbt?
– Jag har fått ett otroligt bra och fint förtroende i både Tingsryd och Timrå som jag har varit i. De har låtit mig köra på och lagt en bra träningsnivå för mig som har gjort att jag har fått rätt utveckling. Jag känner att jag har fått bra förtroende och det har gett mycket. Sedan går det alltid bra när man trivs där man är också och jag har trivts bra i både Tingsryd och Timrå.
Hyllar tränaren: ”Otroligt lärorikt”
Under årets säsong i Timrå har Anton Lundmark haft Olli Jokinen som tränare. Jokinen är en av Finlands största spelare genom tiderna och spelade 1 231 NHL-matcher i sin karriär. Olli Jokinen spelade då själv sju säsonger i Florida Panthers, varav fyra som lagkapten för klubben. Lundmark hyllar då Jokinen och menar att den forne NHL-stjärnan har hjälpt honom mycket i sin utveckling.
– Jag och Olli har inte pratat så mycket om just Florida men jag har fått mycket tips av honom om hur man ska tänka i vissa situationer och hur man ska göra. Det har varit otroligt lärorikt. Det är få förunnat att ha en sådan erfaren spelare och en så bra coach som man får jobba nära med dagligen.

”Mycket känslor – tar ett tag att smälta allt”
Anton Lundmark har tagit snabba steg upp och nu står han inställd för en sommarträning med NHL i sikte.
Kommer du att åka över något under våren eller sommaren för att bekanta dig med klubben?
– Det blir väl någon sväng över och träffa lite folk, se organisation, staden och sådär under sommaren. Vi har inte pratat så mycket om det utan det kommer lite längre fram. Men jag ser bara fram emot att få komma över dit sen, säger Lundmark som sedan även ska sommarträna med ambitionen att ta en plats i NHL eller AHL:
– Man kommer väl att försöka lägga upp en bra planering så att man är redo när det drar igång och att man kan slåss om platserna som är där borta.
Det har gått fyra dagar sedan nyheten kom, och över en vecka sedan Lundmark först fick höra om intresset från Florida. Men västgöten menar att det fortfarande finns en overklighetskänsla kring övergången.
– Jag har inte smält detta än, det kommer nog att ta ett tag. Man vet nästan inte hur man ska reagera eller tänka ibland. Det är mycket känslor och det tar ett tag att smälta allting. Men jag känner framför allt bara en jättestor glädje, avslutar Anton Lundmark.
Den här artikeln handlar om: