Återvänder till moderklubben efter nedflyttningen

Följ HockeySverige på

Google news

Carl Åsell återvänder till moderklubben Väsby IK efter att laget åkte ur Hockeyallsvenskan. I samband med återkomsten bli Åsell direkt utsedd till kapten.

Carl Åsell påbörjade karriären i Väsby IK och spelade i laget fram till J18. Då lämnade han moderklubben för spel i Mora och senare i Örebro, Timrå och AIK.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Säsongen 2016/17 återvände Åsell till Väsby IK för första gången och inför nästa säsong gör han det igen.

Efter två år i IK Pantern och två år i Almtuna IS är Åsell nu tillbaka för en andra gång i sin moderklubb.

– Det känns fantastisk kul för hela klubben att äntligen få hem Calle. Vi har haft dialog under flera år men han har gått så pass bra i Hockeyallsvenskan att det inte riktigt varit läge. Calle hade tyvärr redan skrivit på för Almtuna förra säsongen när vi själva fick besked om spel i den serien, men nu vill han försöka bidra själv till att ta oss tillbaka och få uppleva drömmen att representera Vilda Väsby i Hockeyallsvenskan. Han kommer förutom sitt spel bidra med mycket utanför isen där jag ser honom som en självklar ledare i denna trupp och därför kommer han redan från start också att bära kaptensbindeln, säger Väsbys sportchef Tom Tärnström till lagets hemsida.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Under Åsells förra sejour i Hockeyettan med Väsby IK noterades han för 29 poäng (12+17) på 33 spelade matcher. Den gångna säsongen blev det tolv poäng (6+6) på 38 spelade matcher med Almtuna i Hockeyallsvenskan.


TV: Analys av svenskarna som valdes i första rundan

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: