Tunga tappet: Kaptenen bryter kontraktet

Följ HockeySverige på

Google news

Vita Hästens kapten och poängkung Emil Lundberg bryter kontraktet  med föreningen.
28-åringen kommer att lämna Sverige för spel ute i Europa.
– Man spelar inte hockey i all evighet. Att det passade i tiden med den här ekonomiska möjligheten gjorde att jag tog den här chansen, säger han till NT.


Förra säsongen axlade Emil Lundberg ansvaret som lagkapten i Vita Hästen och vann även den interna poängligan.

Den 28-årige forwarden var därmed en minst sagt viktig spelare i Norrköping-laget, som slutade på en  elfteplats i tabellen.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

Lundberg hade ett kontrakt skrivet på två år, men kunde efter den första säsongen välja att bryta kontraktet. Nu gväljer han även att utlösa optionen och bryta kontraktet i Vita Hästen.

– Det blev så. Jag hade fram till 15 maj på mig. Men ja, jag kommer inte att spela i Vita Hästen nästa säsong, säger Emil Lundberg till NT.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

”DEN EKONOMISKA MÖJLIGHETEN”

Lundberg kommer att fortsätta karriären ute i Europa, men han vill inte avslöja vilken klubb eller vilket land ännu.

– Jag kommer från en väldigt bra säsong för egen del och har haft lite intresse från utländska klubbar med bättre ekonomiska möjligheter. Jag fyller 28 här i september och har två barn som är i en bra ålder för att testa ett nytt äventyr. Det var lite det som vägde över, att jag får en chans nu. Man spelar inte hockey i all evighet. Att det passade i tiden med den här ekonomiska möjligheten gjorde att jag tog den här chansen, säger han.


TV: De bästa SHL-värvningarna 2020/21

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: