Stjärnan petades – är tillbaka i laget till AIK:s ödesmatch
Scott Pooley har petats ur AIK:s lag i match tre och fyra.
Nu står det klart att den poängstarka forwarden är tillbaka.
Under grundserien snittade Scott Pooley en poäng per match och var en del i att AIK kunde vända på sin säsong. Men i match tre och fyra av de hockeyallsvenska kvartsfinalerna mellan AIK och Björklöven saknades han helt i laguppställningen.
– Jag tyckte att han var en av de som spelade mest för sig själv och inte riktigt hade laget i åtanke i alla lägen. Det var väl det som gjorde att det föll på honom. Allt ledarskap handlar om magkänsla, att man försöker hitta någon slags känsla för vad man tror på. Sen måste man stå för det, sade AIK:s tränare Roger Melin om draget i samband med match tre, som man vann med 3–2 mot Björklöven. Detta i en intervju med hockeysverige.se
Så ställer AIK upp
Även i match fyra saknades spelaren, men nu är han till slut tillbaka i AIK:s kamp för att klamra sig fast i slutspelet och fortsätta slåss för en uppflyttning till SHL. Lukas Zetterberg går ned som extraforward och succémålvakten Victor Brattström går in mellan stolparna.
AIK ligger under med 1–3 i matcher och behöver vinna tre raka matcher för att kunna gå vidare i slutspelet. Kvällens match spelas i Umeå.
Den här artikeln handlar om: