Nyttjar klausul – bryter kontraktet
Lukas Zetterberg bryter kontraktet med AIK.
28-åringen har nyttjat en klausul som möjliggör en flytt utomlands.
Nästa säsong väntar spel i finska Pelicans.

Foto: Jonathan Näckstrand/Bildbyrån
Det blir ett nytt utlandsäventyr för Lukas Zetterberg.
Efter att ha återvänt till Sverige på ett tvåårskontrakt med AIK inför den här säsongen står det nu klart att 28-åringen bryter avtalet med en säsong kvar på kontraktet. Via sin hemsida meddelar klubben att Zetterberg nyttjat en klausul i sitt kontrakt som möjliggör för spel utomlands.
– Vi har efter säsongsslutet haft en god dialog med Lukas och hans agent om framtiden och vi har i samförstånd kommit fram till beslutet, vi önskar nu Lukas lycka till framöver, säger sportchefen Lasse Johansson till sajten.
Skriver tvåårskontrakt med Pelicans
Via ett inlägg på X meddelar det finska Liiga-laget Pelicans att Zetterberg är klar för klubben.
Kontraktet är skrivet över två säsonger
– Jag och min familj är jätteglada att ha skrivit två år med Pelicans. Jag vet att ni hade en tuff säsong den här säsongen, men jag tror att vi kan studsa tillbaka och ha en bättre säsong, säger Zetterberg i en videohälsning.
Sköt 15 mål den här säsongen
Zetterberg skrev på för AIK efter en säsong i tjeckiska Karlovy Vary och stod för 19 poäng (10+9) på 37 grundseriematcher i Hockeyallsvenskan samt nio poäng (5+4) på 18 slutspelsmatcher för AIK.
28-åringen har tidigare spelat allsvensk hockey i Västerås, Timrå och Tingsryd. Han har även spelat tolv SHL-matcher med Brynäs.
Den här artikeln handlar om: