Tvåmålsskytt – när Mora tar ny seger
- Mora vann med 2–1 efter förlängning
- Moras fjärde seger på de senaste fem matcherna
- Arvid Degerstedt gjorde två mål för Mora
Det var lika efter 60 minuter, men i förlängningen kunde till slut Mora avgöra den jämna matchen borta mot Nybro i hockeyallsvenskan. Slutresultatet blev 1–2 (0–0, 0–1, 1–0, 0–1). Stor matchhjälte i förlängningen blev Arvid Degerstedt som stod för det avgörande målet.
Segern var Moras fjärde på de senaste fem matcherna, och fjärde bortasegern i rad.
Troja-Ljungby nästa för Mora
Den första perioden slutade mållös.
9.48 in i andra perioden gjorde Mora 1–0 genom Arvid Degerstedt efter pass från Ethan De Jong och Connor Maceachern.
Nybro kvitterade till 1–1 redan efter efter 2.22 i tredje perioden genom Måns Krämer framspelad av Fredrik Granberg och Theo Jacobsson.
I förlängningen tog det 1.27 innan Mora avgjorde till 2–1. Stor matchhjälte blev Arvid Degerstedt, framspelad av Tobias Ekberg och Connor Maceachern.
I tabellen innebär det här att Nybro nu ligger på elfte plats i tabellen. Mora är på sjunde plats. Ett fint lyft i tabellen för Mora som så sent som den 11 december låg på elfte plats.
I nästa match möter Nybro Vimmerby borta och Mora möter Troja-Ljungby hemma. Båda matcherna spelas fredag 9 januari 19.00.
Nybro–Mora 1–2 (0–0, 0–1, 1–0, 0–1)
Hockeyallsvenskan, Liljas Arena
Andra perioden: 0–1 (29.48) Arvid Degerstedt (Ethan De Jong, Connor Maceachern).
Tredje perioden: 1–1 (42.22) Måns Krämer (Fredrik Granberg, Theo Jacobsson).
Förlängning: 1–2 (61.27) Arvid Degerstedt (Tobias Ekberg, Connor Maceachern).
Form senaste fem matcherna (segrar-1 poäng-förluster):
Nybro: 2-2-1
Mora: 4-0-1
Nästa match:
Nybro: Vimmerby HC, borta, 9 januari 19.00
Mora: IF Troja-Ljungby, hemma, 9 januari 19.00
Den här artikeln handlar om:










